Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Vláda už musí využiť zákonné možnosti na zmiernenie vplyvu cien energií, tvrdí Juris

14.10.2022, 11:49
Autor:
TASRTASR

Vplyv vysokých cien, ktorý už evidujú na ÚRSO, označil Juris za hrozivý. Úrad už má cenové návrhy od dodávateľov tepla v centrálnom zásobovaní teplom.

Možnosti, ktoré vláda má po zmene zákona o energetike, treba okamžite využiť. Vo štvrtok to na konferencii Energofórum organizovanej spoločnosťou sféra uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris. Situácia je podľa neho vážna a prijatie opatrení na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií už nie je možné odkladať.

"Naozaj sme v stave, že to treba použiť. Samozrejme, treba to použiť tak, aby to bolo v súlade so všetkými právnymi predpismi európskymi, ako aj slovenskými," povedal Juris. "Stav kritickosti a urgentnosti mimoriadneho opatrenia je tu z môjho pohľadu obrovský," dodal.

image

Ak nám Brusel s energiami nepomôže, Heger chce použiť atómový kufrík. “Chceme vojnu s EÚ?” pýta sa expert

Vplyv vysokých cien, ktorý už evidujú na ÚRSO, označil Juris za hrozivý. Úrad už má cenové návrhy od dodávateľov tepla v centrálnom zásobovaní teplom. Hoci šéf ÚRSO ceny tepla na nadchádzajúci rok nespresnil, pripomenul, že takmer 55 percent z CZT sa vyrába z plynu, a ten výrobcovia nakupujú za trhové ceny.  

Výrazné zvýšenie cien energií bez dodatočného zásahu štátu je možné vzhľadom na trhové ceny očakávať aj v regulovanom segmente pre domácnosti a malé podniky. "Regulátor nemá žiadnu lacnú elektriku niekde v šuplíku," zdôraznil Juris. "Prijať a využiť tieto mimoriadne právomoci, ktoré sú tu, je z môjho pohľadu absolútne urgentné," zopakoval.

image

Rusko predložilo na súd v Haagu námietky proti sťažnosti Ukrajiny. Ich obsah nezverejnili

Na problémy s prijímaním opatrení na zníženie ceny energií však upozornili ďalší diskutujúci. Michal Cabala zo spoločnosti OKTE vyčíslil, že napríklad po zastropovaní cien pre všetkých odberateľov by štát čelil kompenzáciám vo výške cez 20 miliárd eur. Za problematickú označil aj možnosť zoštátnenia elektriny vyrobenej na Slovensku a zákaz jej vývozu.

"Sme viazaní európskou legislatívou, sme členmi nejakého energetického spoločenstva, máme tam pouzatvárané zmluvy. Vystúpenie z tohto rámca by znamenalo vystúpenie Slovenska z Európskej únie," uviedol.

Rastislav Hanulák z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group vníma zavedenie energetickej núdze, ktoré by podobné opatrenia umožnilo, ako poslednú možnosť. "Čo ma na tom zákone troška desí, je veľmi vážny rozpor s európskou legislatívou," upozornil.

image

Šéf regulačného úradu: Kľúčový je presný plán proti drahým energiám. Sulíkov zámer ide správnym smerom

V prípade arbitráží či súdnych sporov by podľa neho napríklad rakúsky súd pravdepodobne na slovenský zákon neprihliadal, keďže platné nariadenie Európskej únie zákaz vývozu elektriny neumožňuje. Dodal však, že schválením novely zákona o energetike a rozšírením energetickej núdze aj na vysoké ceny energií má štát k dispozícii aspoň nejaký nástroj na pomoc ľuďom a ekonomike.

01 - Modified: 2022-10-14 09:58:23 - Feat.: 1 - Title: Deficit rozpočtu má budúci rok vzrásť až na 6,44 percenta nášho HDP, znie z vlády 02 - Modified: 2022-10-14 18:14:58 - Feat.: 0 - Title: Exminister zdravotníctva: Neviem, či si odborári uvedomujú, čo tým môžu spustiť. Ak sa urobí poriadok s nemocnicami, odnesú si to najmä tie štátne 03 - Modified: 2022-10-14 14:40:01 - Feat.: 1 - Title: Vláda schválila návrh rozpočtu, nesúhlasia s ním u Sulíka aj v Hlase (+grafy)
01 - Modified: 2023-09-26 11:49:53 - Feat.: - Title: Lekári žiadajú, aby stabilizáciu pediatrie riešila nová vláda bez odkladu 02 - Modified: 2023-09-26 09:07:11 - Feat.: - Title: Vláda musí do budúcnosti určiť nositeľa klimatickej agendy, tvrdia kontrolóri 03 - Modified: 2023-09-13 09:08:05 - Feat.: - Title: Štát chce šetriť, kompenzácie pre dodávateľov energií budú nižšie. Výpočet zohľadní ceny energií na trhoch 04 - Modified: 2023-09-13 08:57:41 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva bude môcť naďalej jednoduchšie nakladať s určeným majetkom štátu 05 - Modified: 2023-09-11 16:44:51 - Feat.: - Title: Skončia odporcovia Fica vo vláde so Smerom? Rozhodnú o tom dva faktory, hovorí v HNtelevízii politológ
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2023 08:07