Slovenskí fanúšikovia. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Veľké porovnanie Slovenska a Česka: Nožnice sa roztvorili najviac za posledných 20 rokov, varuje expert

31.12.2022, 10:32
Autor:
TASRTASR
  • Slovenská ekonomika počas samostatnosti spravila väčší progres ako Česko, za západnými susedmi stále zaostávame.
  • Problémom je pokles kvality vzdelávania u nás. Slovenské vysoké školy v porovnaní s českými neobstoja.
  • Potenciálnym rizikom obidvoch ekonomík môže byť závislosť na výrobe automobilov.

Za uplynulých 30 rokov slovenská ekonomika napredovala a priblížila sa v bohatstve k priemeru EÚ. Slovensko bolo v porovnaní hrubého domáceho produktu (HDP) v parite kúpnej sily v 90-tych rokoch zhruba na polovici bohatstva zoskupenia krajín EÚ, teraz je na približne 70 percent.

Hoci Slovensko počas samostatnosti spravilo v ekonomike väčší progres ako Česko, za západnými susedmi stále zaostáva, pripomenuli pri príležitosti 30. výročia vzniku SR analytici.  

O štvrtinu silnejšia ekonomika

"Podľa najnovších dát Eurostatu dosahoval vlani výkon českej ekonomiky v prepočte na obyvateľa v parite kúpnej sily celkovo 92 percent priemeru krajín EÚ. Na Slovensku to bolo iba 69 percent. Z pohľadu tohto ukazovateľa sa vlani roztvorili nožnice medzi ekonomickou výkonnosťou Česka a Slovenska do najväčšej šírky od roku 2001," priblížil hlavný ekonóm Trinity bank Lukáš Kovanda.

image

Slovenské hospodárstvo po 30 rokoch samostatnosti: Ako rástlo HDP, počet kilometrov diaľnic či mzdy (+grafy)

V absolútnych hodnotách sa u nás vyrobí takmer 20-tisíc eur ročne na hlavu, kým v Česku asi 25-tisíc eur, produktivita českej ekonomiky je tak asi o štvrtinu vyššia, vyčíslil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Štruktúra ekonomík je stále veľmi podobná, obe krajiny vytvárajú veľkú časť pridanej hodnoty v priemysle (25-28 percent). Zvyšok tvoria predovšetkým služby a rádovo nižšie príspevky prichádzajú z iných sektorov, ako napríklad verejná správa, či poľnohospodárstvo.

Automobilky ako problém budúcnosti

Posledné roky však ukazujú početné štrukturálne výzvy, ktorým slovenská ekonomika čelí. V ďalšom rozvoji nám podľa Horňáka bráni nízky podiel výdavkov na výskum a vývoj na HDP, ktorý patrí medzi najnižšie spomedzi všetkých krajín EÚ.

Dlhodobý vývoj ukazuje postupný pokles kvality vzdelávania, ale aj slabší výkon univerzitného stupňa, kde sa v medzinárodných rebríčkoch slovenské vysoké školy umiestňujú výrazne horšie než univerzity v Českej republike.

Potenciálnym problémom obidvoch ekonomík môže byť podľa Kovandu závislosť na výrobe automobilov. Slovensko je v počte vyrobených vozidiel na obyvateľa svetovou jednotkou a Česko je hneď na druhom mieste.

image

Bruselské kladivo na emisie udrie aj na palivá či vykurovanie. Hrozí, že tankovanie skokovo zdražie

"Na Slovensku, ktoré má 5,5 milióna obyvateľov, sa vyrobí viac automobilov ako napríklad v Taliansku alebo Británii, ktoré majú 60, resp. takmer 70 miliónov obyvateľov," pripomenul analytik. Automobily a súčiastky tvoria v Česku približne 20 percent exportu a na Slovensku dokonca 30 percent. "V obidvoch krajinách je závislosť silná a predstavuje značné riziko už pre najbližšie roky," dodal Kovanda.

V kvalite života sme si polepšili

Pre hodnotenie posunu Slovenska je podľa Horňáka dôležitá nielen kvantitatívna stránka (napríklad rast HDP), ale aj jeho pretavenie do životných podmienok obyvateľstva. Čiastkové indikátory, ale aj súhrnnejšie indexy ukazujú, že kvalita života na Slovensku za posledných 30 rokov výrazne vzrástla.

Index ľudského rozvoja, sledujúci štyri dimenzie rozvoja ekonomiky - priemernú dĺžku života pri narodení, priemerný počet rokov školskej dochádzky, predpokladaný počet rokov vzdelávania a hrubý národný dôchodok na obyvateľa -, ukazuje výrazný posun v životnej úrovni.

Index na Slovensku vzrástol z úrovne 0,69 v roku 1990 na 0,85 v roku 2021, čím sa krajina zaradila medzi tie najvyspelejšie. Česko v roku 2021 dosiahlo hodnotu 0,89 oproti 0,74 z roku 1990.

01 - Modified: 2023-03-20 15:13:00 - Feat.: - Title: Bitcoin stúpol na deväťmesačné maximum, ťaží z nepokoja v bankovom sektore 02 - Modified: 2023-03-20 14:33:40 - Feat.: - Title: Švajčiarsko poskytne na záchranu Credit Suisse 260 miliárd frankov 03 - Modified: 2023-03-20 13:24:39 - Feat.: - Title: Priemyselná produkcia v Poľsku klesla prvýkrát takmer za tri roky 04 - Modified: 2023-03-20 09:36:48 - Feat.: - Title: Cena zlata dnes prekonala hranicu 2-tisíc dolárov, je najsilnejšia za posledný rok 05 - Modified: 2023-03-16 12:28:18 - Feat.: - Title: V Credit Suisse ide o bilióny, nie miliardy. V stávke je povesť celého Švajčiarska
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. marec 2023 21:23