Pre dve tretiny komerčných bánk v strednej a východnej Európe sú pri financovaní nehnuteľností dôležité udržateľné, takzvané ESG stratégie. Do tejto oblasti patrí napríklad životné prostredie, medziľudské vzťahy či transparentné účtovné metódy. Rovnaký podiel bánk hodnotí z hľadiska ESG úvery a takmer polovica z nich pripravuje alebo už ponúka špeciálny produkt na udržateľné financovanie. Vyplýva to z prieskumu KPMG Property Lending Barometer.
"Svoju úlohu zohrávajú aj požiadavky a prístup centrálnych bánk v jednotlivých krajinách. Záleží tiež na tom, či je daná krajina súčasťou eurozóny a spadá do pôsobnosti Európskej centrálnej banky," uviedol Michal Maxim, partner pre oblasť finančných služieb a transformačných služieb v oblasti ESG v KPMG na Slovensku.
Zástupcovia bánk sa v prieskume vyjadrili aj k otázke, či poskytujú doplnkové služby, ako napríklad ESG poradenstvo. Kladne odpovedalo 19 percent opýtaných. Nadviazanie partnerstva s developermi a stavebnými firmami zameranými na udržateľné budovy uviedlo 14 percent respondentov.
Ak projekty spĺňajú kritériá ESG, môžu im banky poskytnúť nižšiu úrokovú maržu, dlhšiu dobu splatnosti úveru či nižšiu mieru amortizácie. Naopak, nesplnenie týchto kritérií môže viesť k zamietnutiu žiadosti o úver. V prieskume 25 percent respondentov potvrdilo skúsenosť s neschválením úveru pre nesplnenie viacerých podmienok, ku ktorým patrili aj kritériá ESG.
S poskytovaním špeciálnych produktov v tejto oblasti však majú banky zatiaľ malé praktické skúsenosti. "Väčšina oslovených slovenských bankárov o zavedení špeciálneho produktu tohto typu zatiaľ neuvažuje. Zaviedli však špecifické ESG kritériá pre financovanie nehnuteľností. Splnenie týchto kritérií sa tak dá skôr považovať za jednu z podmienok na poskytnutie úveru," doplnil Maxim.