Aj v cirkusovej atmosfére, ktorú v decembri predvádzala Národná rada, poslanci prijímali nové zákony. Keďže nadšenie z prorodinných tendencií pretrváva, do parlamentných lavíc sa dostala novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorá v sebe obsiahla tiež rodinné firmy. Tie dosiaľ nemali zakotvený žiadny právny rámec.
Schválenie novely vo virvare udalostí prešlo bez veľkých ovácií. Nezabudol ju však pochváliť minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina: „Umožňujeme na dobrovoľnej báze tým, ktorí vnímajú svoju firmu ako rodinný podnik, prostredníctvom podnikania nielen produkovať zisk, ale môžu pomôcť aj ďalším rodinným príslušníkom. Či už so vzdelaním, so sociálnou alebo zdravotnou starostlivosťou, či pomôcť ľahšie sa začleniť po narodení dieťaťa do pracovného prostredia. Majú tak ďalšiu formu, ktorou je rodinné podnikanie.“
Registrovaný rodinný podnik bude povinný najmenej 12 percent zo zisku po zdanení použiť na posilnenie svojich „vnútorných a vonkajších vzťahov“. Legislatíva má výrazne rodinným firmám napomôcť. Na rozdiel od bežných podnikov budú môcť klásť dôraz aj na kultiváciu rodinných väzieb vo vnútornom prostredí podniku, na posilňovanie rodinných hodnôt a kvality rodinného života nevynímajúc rozvoj rodinnej hmotnej kultúry a tradície.
Pred schválením zákona si rezort práce dal vypracovať Analýzu vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. V nej sa dá nájsť i odpoveď na otázku, či navrhovaná právna úprava má „vplyv na odstraňovanie prekážok, ktoré bránia pracujúcim rodičom dosiahnuť želaný počet detí“. Poteší páry, ktoré túžia po potomkoch, lebo analýza konštatuje, že „môže mať pozitívny vplyv“. Rodina nadovšetko.
Hnev na motorovú kosačku
V sídle firmy Tvorsad Trnava nás víta jej zakladateľka Alena Pivolusková s pedantne vypracovanými poznámkami k novele zákona a so slovami: „Nečítala som ho celý, no zatiaľ som v ňom nenašla nejaké pozitíva. Len komplikuje život nejakou registráciou a povinnosťou prerozdeľovať určitú časť zo zisku. Ja si môžem s tými peniazmi robiť, čo chcem, a nie čo prikáže štát.“
O rodinnom podniku ani netušila, keď na gymnáziu začala chodiť so svojím budúcim manželom Ľuborom, ani keď ich ďalšie kroky spoločne smerovali na záhradnícky odbor vysokej školy v Lednici na Morave.
Keď sa Československom prehnala Nežná revolúc...
Zostáva vám 85% na dočítanie.