K zúfalému kroku sa rozhodlo občianske združenie Firemedical, ktoré pôsobí v Humanitárnom centre Gabčíkovo. Uzavrelo tu svoje medicínske centrum. Nesplatené faktúry narástli do výšky takmer 800-tisíc eur a napriek prísľubu štátu, že náklady preplatí, na účte organizácie nepristál ani cent. Momentálne žije v utečeneckom tábore takmer tisíc ľudí, v drvivej väčšine žien, detí a seniorov.
V gabčíkovskom komplexe združenie zrekonštruovalo medicínske centrum s ambulanciami pre lekárov. Od marca až do 30. novembra tu vyšetrili presne 6 412 pacientov. Od prvého decembra v jeho priestoroch zostal „slúžiť“ jediný zdravotník. Firemedical bubnuje na poplach a zároveň volá o ratu – množstvo utečencov nedostane základnú zdravotnícku starostlivosť a ošetrenie. Navyše zima sa rozbehla s plnou kadenciou. Nikto netuší, koľko Ukrajincov zaveje na Slovensko alebo ich k nám vyženú rakety ruského agresora.
Biele vrany
Občianske združenie nemá za sebou dlhú históriu. Vzniklo v septembri minulého roka na základe dlhoročných skúseností v oblasti urgentnej medicíny. Aj za taký krátky čas sa mu podarilo prilákať na seba pozornosť. Stalo sa jednou z organizácií, ktoré za pomoc Ukrajine dostali ocenenie Biela vrana. Po 24. februári sa svet náhle začal točiť podľa inej osi. Rusko napadlo nášho východného suseda a slovenské hranice sa začali plniť utečencami z Ukrajiny. Firemedical sa presunul do Humenného.
Hneď na začiatku marca migračný úrad požiadal združenie o pomoc s tým, že v Gabčíkove umiestnil 220 osôb z rómskej komunity. Ukrajinky spolu s malými deťmi zápasili s vysokými teplotami. V ten istý deň sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra organizácii udelila povolenie na činnosť záchranárskych prác pri mimoriadnych situáciách. Následne sekcia rozoslala túto informáciu na okresné úrady a ďalšie kompetentné orgány.
„Okamžite sme vyštartovali do Gabčíkova a odvtedy sme tam zostali. Vytvorili sme si zázemie takpovediac vo vojnových podmienkach. Dostali sme jednu miestnosť, kde sme museli sprevádzkovať ambulanciu a tiež covidovú ambulanciu,“ približuje začiatky riaditeľ združenia Boris Kováč. Tento muž je vo fachu 22 rokov. Zúčastnil sa na misiách slovenskej armády v Iraku a v Afganistane či na záchranárskych prácach po zemetrasení na Haiti.
Koncom marca združenie zaslalo na Úrad vlády, rovnako ako aj na ministerstvo zdravotníctva, prosbu. Žiadalo v nej nastaviť systémové financovanie zdravotnej služby. Zatiaľ ju ešte dokázalo kryť z vlastných zdrojov, ktoré predtým načerpali z organizácie mobilných odberových mies...
Zostáva vám 85% na dočítanie.