Plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy. FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Významné investície by mohli mať výnimku zo skúmania vplyvu na životné prostredie. Urýchlilo by to Rázsochy

11.03.2023, 10:32
Autor:
TASRTASR

Keďže proces posudzovania vplyvov na životné prostredie v prípade zložitých stavieb, akými sú aj nemocnice, trvá deväť až 12 mesiacov, v prípade Rázsoch by podľa poslancov došlo k oddialeniu spracovania štátnej expertízy.

Hnutie OĽANO navrhuje stanoviť výnimku z potreby ukončeného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie pri investíciách, ktoré majú osvedčenie o významnej investícii. Týka sa to výkonu štátnej expertízy. Hnutie poukazuje na výstavbu nemocnice Rázsochy, keďže proces EIA pri nemocniciach môže trvať aj rok. Zmenu predpokladá návrh novely zákona o verejných prácach, ktorý do Národnej rady podali poslanci Peter Kremský a Marek Krajčí (obaja OĽANO).

"V súvislosti s prípravou projektu výstavby Univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy sú z časového hľadiska za kritickú časť procesu považované ustanovenia zákona o verejných prácach týkajúce sa výkonu štátnej expertízy. Tie definujú záverečné stanovisko EIA ako nevyhnutnú súčasť podkladov, bez ktorej nie je možné vyhotoviť protokol o vykonaní štátnej expertízy," pripomenuli poslanci v dôvodovej správe návrhu.

image

Pokrízové zotavovanie ekonomiky. Prinesie Ázia čerstvý vietor pre slovenské investície?

Keďže proces EIA v prípade zložitých stavieb, akými sú aj nemocnice, trvá deväť až 12 mesiacov, v prípade Rázsoch by podľa poslancov došlo k oddialeniu spracovania štátnej expertízy, a tým aj možnosti vyhlásiť verejné obstarávanie. Výsledok štátnej expertízy je totiž predpokladanou hodnotou zákazky z hľadiska verejného obstarávania.

Poslanci chcú preto modifikovať požiadavku na ukončený proces EIA ako podmienku spracovania protokolu zo štátnej expertízy v prípade investícií, na ktoré vláda vydá osvedčenie o významnej investícii. "Tým sa vytvorí možnosť stanoviť predpokladanú hodnotu zákazky bezodkladne a vyhlásiť verejné obstarávania investície ihneď po vydaní protokolu o vykonaní štátnej expertízy bez ohľadu na prebiehajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie," doplnili.

image

Porovnanie cien chalúp: kde si môžete zohnať chatu už za jedno euro a ktorá lokalita je najlepšia?

Novelou chcú definovať výnimku pre stavby s vydaným osvedčením o významnej investícii, ktorá by sa podľa nich vzťahovala len na malý okruh stavieb a proces výkonu štátnej expertízy štandardných stavieb by nebol v budúcnosti narušený. "Navrhovaná úprava zároveň nijako neovplyvňuje záväznosť výsledku posúdenia vplyvu na životné prostredie oproti súčasnosti," pripomenuli. Navrhovaná legislatíva by mohla byť účinná dňom vyhlásenia.

Výstavba nemocnice na Rázsochách bude spolu s martinskou univerzitnou nemocnicou financovaná zo zdrojov plánu obnovy. Cena za výstavbu hrubej stavby nemocnice na bratislavských Rázsochách má byť 281 miliónov eur. Hrubá stavba sa má dokončiť do druhého kvartálu roku 2026.

01 - Modified: 2023-03-10 22:48:27 - Feat.: 1 - Title: Hegerov štátny tajomník pre HN: Budúcej vláde navrhneme škrty. No jeden scenár už hraničí s realitou 02 - Modified: 2023-03-10 09:25:37 - Feat.: 0 - Title: Komentár: Budú alebo nebudú Rázsochy? 03 - Modified: 2023-03-10 05:36:43 - Feat.: 1 - Title: Demokrati by mohli do volieb ísť ako väčšia koalícia, pripustil Heger. Rokovania podľa neho prebiehajú
01 - Modified: 2023-06-01 10:18:25 - Feat.: - Title: Zástupca vlády Rás al-Chajmá pre HN: Emiráty nie sú len Dubaj a krízy považujeme za nové príležitosti 02 - Modified: 2023-05-30 13:26:56 - Feat.: - Title: Aké typy investičných stratégií existujú a ktoré sú vhodné pre začínajúceho investora? 03 - Modified: 2023-05-29 20:44:10 - Feat.: - Title: Macron vyzýva na zastavenie znečisťovania životného prostredia plastmi. Dnešný model je "neudržateľný" 04 - Modified: 2023-05-29 15:56:55 - Feat.: - Title: Slovenskí architekti kritizujú návrh nemocnice Rázsochy: Pochybná vizualizácia pripomína rozžiarenú diskotéku 05 - Modified: 2023-05-29 10:54:01 - Feat.: - Title: Slovensko prišlo o megainvestíciu. Neschopnosť Britov mohla Nitre prihrať výrobu elektromobilov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. jún 2023 14:00