Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Miroslava Mlynárová
StoryEditor

Skrátenie doby ohlasovania zmen v chovoch sťaží podnikanie, varujú poľnohospodári. Rezort sprísňuje pravidlá

30.03.2023, 10:05
Autor:
TASRTASR

Skrátená, len 24-hodinová oznamovacia povinnosť, môže pre chovateľov zvierat predstavovať skutočné riziko z toho, že ju reálne nebudú vedieť splniť.

Ďalšia byrokratická povinnosť štátu sťaží poľnohospodárom ich podnikanie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa totiž chystá sprísniť podmienky chovu zvierat. Konkrétne po novom bude požadovať, aby poľnohospodári výrazne skrátili dobu ohlasovania zmien v chovoch hospodárskych zvierat. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Priblížila, že samotná ohlasovacia povinnosť pri chove hospodárskych zvierat nie je pre slovenských poľnohospodárov žiadnou novinkou. Centrálnemu registru hospodárskych zvierat musia oznamovať napríklad počet narodených alebo uhynutých zvierat, množstvo zvierat, s ktorými obchodujú alebo ich prevážajú z domovskej farmy na iné miesto. Doteraz mali na nahlásenie zmien do centrálneho registra čas jeden týždeň. Od 1. júla MPRV navrhuje túto dobu skrátiť len na 24 hodín.

image

Ak máte časté spory so susedom, môžete sa obrátiť na správcu. Aké sú najčastejšie príčiny hádok?

SPKK podľa nej na jednej strane víta iniciatívu ministerstva, ktorou chce zlepšiť monitoring pohybu zvierat a živočíšnych produktov. Na strane druhej je 24-hodinová oznamovacia lehota až príliš krátka na to, aby pri obrovskom množstve praktických a administratívnych povinností mal poľnohospodár reálnu šancu stihnúť zahlasovať akýkoľvek pohyb zvieraťa v rámci farmy a mimo nej už počas jedného dňa.

"Navrhovaná 24-hodinová lehota bude znamenať ešte väčšiu chybovosť a pokuty pre poľnohospodárov. Podľa nás pri novom režime nebudú mať ani špičkové chovy šancu dodržať takto prísne stanovené podmienky. Paradoxom navyše je, že aj samotná európska legislatíva umožňuje nahlasovať zmeny až do siedmich dní. Opäť teda chceme byť pápežskejší ako pápež? Ak chceme podporovať rozvoj živočíšnej výroby, tak navrhujeme, aby ministerstvo k skráteniu oznamovacej povinnosti nepristúpilo," uviedol výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.

image

Genetický materiál z Wu-chanu preukázal prepojenie covidu so zvieraťom

Skrátená, len 24-hodinová oznamovacia povinnosť, môže pre chovateľov zvierat podľa neho predstavovať skutočne riziko z toho, že ju reálne nebudú vedieť splniť. Môže byť nerealizovateľná aj pre možné technické problémy súvisiace s internetovým pripojením či už u poľnohospodára alebo na strane centrálneho registra.  

Holéciová dodala, že chov hospodárskych zvierat je pritom veľmi náročným druhom poľnohospodárskej činnosti z hľadiska manažérstva a dostatku finančných zdrojov. Aj z tohto dôvodu stavy zvierat na Slovensku roky neustále klesajú. Nové administratívne povinnosti, najmä tie, ktoré nevychádzajú z praktického poľnohospodárskeho života, sú ďalšou bariérou, pre ktorú sa tento sektor stáva neatraktívnym.

Doplnila, že avizované ciele Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá platí od januára tohto roka, si pritom kladú za jednu z priorít posilnenie chovov hospodárskych zvierat, zvýšenie ich počtu, a tým aj ponuky kvalitného a zdravého slovenského mäsa pre spotrebiteľov.

01 - Modified: 2023-03-21 10:05:03 - Feat.: 1 - Title: Ponuka vajec a hydinového mäsa pred Veľkou nocou bude dostatočná 02 - Modified: 2023-03-06 14:08:51 - Feat.: 1 - Title: Smer nepodporí v parlamente zákaz klietkových chovov 03 - Modified: 2023-03-02 09:00:00 - Feat.: 0 - Title: Praženica začína byť luxusom. Poslanci však majú ambíciu vyhnať jej cenu na úroveň kaviáru (Brífing HN)
01 - Modified: 2023-05-05 09:53:45 - Feat.: - Title: Na čele agrorezortu treba profesionála, nie politického nominanta, tvrdia potravinári 02 - Modified: 2023-03-29 10:22:00 - Feat.: - Title: Ovocinári začali aj v tomto roku bojovať s jarnými prízemnými mrazmi 03 - Modified: 2023-03-23 13:38:21 - Feat.: - Title: Pôdohospodárska platobná agentúra predlžuje termín na podávanie žiadostí o priame podpory bez sankcií 04 - Modified: 2023-03-21 15:15:28 - Feat.: - Title: Slovenskí poľnohospodári nevedia, ako hospodáriť s novou spoločnou politikou Únie. Žiadajú o usmernenia 05 - Modified: 2023-03-23 14:30:58 - Feat.: - Title: Zabezpečiť si vlastnú zeleninu by pre Slovensko nemuselo byť ťažké
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. máj 2023 11:17