Na snímke eseročka Samkang Diecasting Slovakia, zlievareň hliníkových a zinkových zliatin. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Hutníci zo západu Slovenska ignorujú štátne úrady. Už desať rokov fungujú na čierno

07.06.2023, 00:00
  • Kórejská firma Samkang Diecasting Slovakia existuje od roku 2005.
  • Prevádzku majú len neďaleko od seredského Amazonu či pečivární. 
  • Najprv mali problémy s úradmi kvôli neskolaudovaným priestorom.
  • Problémy sa neskôr kopili, a to aj napriek tomu, že práce v spoločnosti stále pribúdalo.

Takmer hneď pri výjazde na autostrádu R1 sa v Seredi nachádza nenápadná fabrika. Kórejská firma Samkang Diecast Slovakia tam pôsobí už viac než 15 rokov. 

Ide o zlievareň hliníka a zinku, ktorej výrobky sa využívajú pre autodiely, čerpadlá či domácu elektroniku. Ich pôsobenie v priestoroch, ktoré sú len neďaleko od Amazonu či seredských pečivární, úrady spochybňujú roky. Fungovať totiž začali v neskolaudovanej nehnuteľnosti. 

image

Štátu dlhuje státisíce. Známy trnavský dodávateľ pre top firmy má problémy a prepúšťa

No problémy sa neskôr kopili ďalej, a to aj napriek tomu, že práce vo firme stále pribúdalo. Nakoniec v najlepších rokoch zamestnávala 70 zamestnancov a svoje výrobky exportovala najmä do susedného Maďarska či Poľska. Chýbajúce povolenia a ignorácia požiadaviek úradov však spôsobili, že dnes podnik dlhuje štátu desiatky tisíc eur. 

Nevedia si s nimi rady 

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 06:48