Aká nálada aktuálne prevláda na trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami?
Klientov je aktuálne možné rozdeliť do troch kategórií. Prvou kategóriou sú tí, ktorí potrebujú nehnuteľnosť na vlastné bývanie, a tak sa nepozerajú na trhovú situáciu. Druhou sú klienti, ktorí sa obávajú inflácie a chcú si peniaze uložiť do nehnuteľnosti, aby predišli strate ich hodnoty. Tretia skupina je tá, ktorá podlieha informáciám z okolia o tom, že sme v kríze, úrokové sadzby sú príliš vysoké a aktuálne treba s kúpou nehnuteľnosti čakať.
Posledná skupina je dnes asi najpočetnejšia, no v rámci nášho regiónu je záujemcov stále dosť, pretože napríklad ochrana pred infláciou je aktuálne dôležitejšia ako výška úrokových sadzieb. Napokon, spomínaná inflácia bola v poslednom období násobne vyššia.
Ak by sme sa bavili o Vysokých Tatrách, konkrétne tam nie je dostatok kvalitných nehnuteľností na predaj, takže aj prvé dve skupiny vedia pokryť potreby trhu, keďže sú dostatočne početné.
Počas pandémie veľa ľudí nakúpilo práve chaty, aby pred ňou ušli do prírody. Kedy ste zaznamenali postupné uvoľňovanie záujmu?
Treba podotknúť, že konkrétne v Tatrách nikdy nebolo priveľa chát na predaj, a to z jednoduchého dôvodu – vysoký záujem. Netreba tiež zabúdať na obmedzenia, ktoré sa týkajú výstavby v horských oblastiach. Na Slovensku totiž nie je také jednoduché získať povolenie na takúto výstavbu, najmä v blízkosti národného parku. Ľudia to preto väčšinou radšej vzdajú, než aby sa do toho pustili.
V pandemickom období bol záujem o všetko a nemuselo to mať hlavu ani pätu. Bez námahy a za vyššiu cenu. Bez ohľadu na to, či to bola chata alebo apartmán. Teraz to už také ľahké nie je, pretože ľudia si aspoň čiastočne majú z čoho vybrať, takže ako prvé sa relatívne ľahko predajú kvalitnejšie nehnuteľnosti, no pri menej kvalitných chatách je citeľný tlak na cenu. Pred dvoma rokmi to tak nebolo.
Ako táto situácia ovplyvnila predávajúcich?
Zostáva vám 75% na dočítanie.