Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska klesli v druhom kvartáli ceny nehnuteľností v Košickom kraji o 4,9 percenta, v Prešovskom zas o 5,1 percenta. Čomu tento pokles pripisujete?
Tak ako na každom trhu, aj na tom realitnom je celkový pokles cien zapríčinený zníženým dopytom. V prípade nehnuteľností je zas zníženie dopytu spôsobené najmä vývojom úrokov na hypotékach. Vzhľadom na to, že úrokové sadzby rapídne stúpli, mnohí klienti zvolili vyčkávaciu taktiku, alebo im nevychádza dostatočná výška hypotéky z pohľadu príjmu. Momentálne je teda najväčším problémom práve spomínané zvýšenie úrokových sadzieb.
Podľa štatistík sa pod pokles cien v Košickom kraji podpísalo zlacňovanie v okresoch Košice I. a II. Všimli ste si v týchto častiach nejaké špecifické zmeny, či už v cenotvorbe zo strany predávajúcich, alebo naopak, v nálade kupujúcich?
Štatistiky sú síce čísla, ktoré nám ukazujú realitu, no keby sme sa pozreli na prax, na reálne predaje, tak nehnuteľnosti s dobrými parametrami si stále držia ceny z predošlého obdobia, alebo klesli len mierne. Potom sú tu však staršie nehnuteľnosti v pôvodnom stave, alebo rekonštruované pred viac ako desiatimi rokmi, hlavne v panelových bytových domoch, pri ktorých ceny klesajú. Vzhľadom na to, že klient vie čerpať len 80 percent kúpnej ceny formou hypotéky a zvyšných 20 percent musí doplatiť z vlastných zdrojov, tak ak je nehnuteľnosť v pôvodnom či zlom stave, musí k dofinancovaniu kúpy zarátať aj náklady spojené s rekonštrukciou. Mesačné splátky klientom sa tak zvyšujú do takej miery, ktorú už nie sú schopní alebo ochotní akceptovať.
Odpoveď na otázku, prečo sa práve okresy Košice I. a Košice II. podpísali pod celkový pokles, nepoznám, pretože sú to najobľúbenejšie mestské časti. Je však možné, že práve tu sa nachádza najväčšie množ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.