Liter obľúbeného kolového nápoja stojí na Slovensku približne jedno eur. Kto však hľadá zdravé osvieženie, mal by spozornieť. Ak siahnete po lokálnej značke, dostanete do seba po vypití spomínaného objemu tekutiny asi 20 kociek cukru. V prípade nadnárodnej alternatívy je to aj dvojnásobok.
Dlhodobo sa na Slovensku diskutuje o tom, že štát by mal tento priestor viac regulovať. A vstupovať doň viac aj cez dane. Nateraz spotrebiteľ v cene zaplatí 20-percentnú DPH. A predajca zo zisku odvedie daň z príjmu vo výške 19 percent. Aktuálne však úradnícka vláda podľa informácií HN zvažuje k týmto tarifám navrhnúť aj novú daň. Tá by zaťažila sladené nápoje. HN sa bližšie pozreli na to, ako by opatrenie mohlo vyzerať, ak by sa kabinet inšpiroval inými krajinami. Prinášame otázky a odpovede k danej téme.
V koľkých krajinách sa už daň z cukru stihla zaviesť?
Daň z cukru, ktorá môže mať viaceré formy, ako napríklad daň na sladené nápoje či sladkosti, je pomerne diskutovanou témou, a kým niekde sa o tom len uvažuje, sú krajiny, a je ich čoraz viac, kde stihli myšlienky pretaviť už aj do praxe.
V roku 2017 bolo odvážnych krajín, ktoré zaviedli daň na sladené nápoje, len päť, v súčasnosti sa počet zvýšil na 12, pričom výška dane sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí sedem centov až 30 centov za liter.
Dôvodov, prečo je daň z cukru čoraz viac populárnejšia, je niekoľko, ale zjednodušene sa dá uviesť, že ide o nástroj, ktorým by sa mohlo prispieť k lepšiemu životn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.