Za 12 rokov vládnutia si zo Slovenského pozemkového fondu urobili Smer-SD a SNS súkromnú realitnú kanceláriu. Pôsobenie bývalého generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Jána Marosza prinieslo do inštitúcie nový vietor.
Uviedol to hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky v súvislosti so štvrtkovým 30. novembra vyjadrením ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (Smer-SD).
Desiatky tisíc nevybavených spisov
Takáč uviedol, že bývalé vedenie fondu pod nominantom vtedajšieho OĽANO Marozsom sa tvárilo, že odbúrava tzv. spisovú zápchu. Nie je to podľa ministra pravda, pretože nevybavených spisov vo fonde je v súčasnosti 20-tisíc a nové žiadosti stále prichádzajú.
"Pôsobenie bývalého generálneho riaditeľa fondu Jána Marosza vo funkcii od novembra 2021 do júna 2023 prinieslo nový vietor do skostnatenej inštitúcie, z ktorej si za 12 rokov vládnutia Smeru a SNS urobili ‘súkromnú realitku‘. Kašlali na ľudí a obsluhovali ‘našich ľudí‘," uviedol Bystriansky.
Farmárom, reštituentom a občanom podľa hnutia Slovensko začali po rokoch nečinnosti chodiť pod vedením nominanta vtedajšieho OĽANO Marosza odpovede. Vláda odborníkov nemala zrušiť projekt Spisová zápcha, mohol ho fond od nového roka spriechodniť.
Digitalizácia sa nekoná
"Snahu zaviesť lehoty a digitalizovať priebeh vybavovania spisov vláda Smeru-SD v pozadí s oligarchiou nepripustila a rozbehnuté rozvojové IT projekty zrušila," dodal Bystriansky. Uviedol tiež, že priemerná dokončenosť spisov sa počas vlády vtedajšieho hnutia OĽANO zvýšila z 22 percent v roku 2022 na 68 percent v 2023.
"Nevybavených spisov je približne 20-tisíc. Sú tam nájomné zmluvy, kúpne zmluvy či reštitúcie. Predchádzajúce vedenie sa tvárilo, že odbúrava spisovú zápchu, no robilo to tak, že ľuďom zamietalo žiadosti, ktoré podávali na Slovenskom pozemkovom fonde," povedal Takáč.
Kritizoval tiež, že nominanti bývalého hnutia OĽANO robili účelové kroky. Zamestnávali podľa neho dohodárov, ktorí boli spriaznenci bývalého OĽANA a mali odmeny od 30 až do 60 eur na hodinu.
Projekt Spisová zápcha začalo realizovať od apríla minulého roka vedenie na čele s Maroszom.
"Vedenie zdedilo po svojich predchodcoch takmer 28-tisíc nevybavených spisov. To je jasný dôkaz o tom, že dokumenty sa v minulých rokoch vo fonde kopili, a preto vybavenie jednej žiadosti trvalo v priemere tri roky," uvádza sa na stránke fondu v texte z marca tohto roka.