Časť zamestnancov slovenskej divízie peňažného ústavu Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia dnes vstúpila do ohláseného štrajku, ktorý vyhlásili odbory pre nezhodu s vedením banky na zvyšovaní miezd pracovníkov.
Šéfka odborovej organizácie v slovenskej časti banky Jana Szászová ČTK povedala, že usporiadanie štrajku podporilo 520 pracovníkov, čo je potrebná väčšina. Hovorkyňa UniCreditu na Slovensku Zuzana Ďuďáková v reakcii ČTK napísala, že banka v čase štrajku funguje v štandardnom režime a že z pobočkovej siete sa obmedzenia dotkli iba jednej pobočky.
Slovenská divízia banky už desať rokov podniká v krajine ako pobočka Unicredit Bank so sídlom v Prahe. Pred slovenskou centrálou banky v Bratislave sa dopoludnia zišli desiatky nespokojných zamestnancov Unicreditu. Prišla ich podporiť aj prezidentka slovenskej odborovej centrály KOZ Monika Uhlerová.
"Považujem za oprávnené žiadať vyššie platy, ktoré by minimálne vykryli infláciu za posledné dva roky. Je neprípustné, aby zamestnanci jednej nadnárodnej spoločnosti boli odmeňovaní rozdielne v rôznych krajinách. Banky generovali vysoké zisky za posledné roky, ale nie je to vidieť na platoch samotných zamestnancov, "povedala Uhlerová.
Zamestnanci na Slovensku podľa Uhlerovej vo všeobecnosti nie sú ochotní zúčastniť sa štrajkov, a to aj pre finančné dopady na svoj príjem. "Na Slovensku nie je tradícia štrajkov. Tento nástroj sa v boji za lepšie podmienky veľmi nevyužíva, "povedala Uhlerová.
UniCredit sa radí k väčším bankám na Slovensku. Má tu niekoľko desiatok pobočiek.
"Banka počas štrajku odborov funguje v štandardnom režime a naďalej poskytuje služby svojim klientom ako doteraz. Všetky pobočky sú otvorené s výnimkou dočasného obmedzenia jednej pobočky," dodala Ďuďáková. Banka podľa nej nepovažuje štrajk za konštruktívnu cestu k dohode.
Odbory a UniCredit sa nedohodli na úprave miezd pracovníkov, a to ani cez sprostredkovateľov. Jeho návrh počítal s tým, že zamestnancom stúpnu mzdy od apríla budúceho roka o desať percent a že im bude vyplatený príspevok na dovolenku vo výške 60 percent základnej mzdy. Odbory, ktoré by prijali návrh sprostredkovateľa, pôvodne požadovali vyšší rast miezd, banka naopak ponúkala menšie prilepšenia.
Kolektívne vyjednávanie v banke by malo pokračovať. Slovenskí zamestnanci Unicreditu sú podľa odborov najviac platovo podhodnotení voči kolegom v sesterských bankách skupiny Unicredit Bank.