Lykožrútová kalamita na Horehroní, pre ktorú vyhlásili mimoriadnu situáciu, sa spracuje intenzívne s väčším nasadením personálu a strojov. Môže sa preto na nevyhnutnú dobu aj zakázať alebo obmedziť využívanie lesov verejnosťou, priblížila hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Veronika Daničová. Hovorí, že asanáciou kalamity vznikne v tomto roku najmenej 1000 hektárov odkrytej plochy.
"Vyhlásenie mimoriadnej situácie umožní efektívne zvládnutie kalamity na Horehroní, ktorá v prípade ďalšej nečinnosti reálne ohrozuje okolie vrátane Poľany," podotkol šéf agrorezortu Richard Takáč. Dodal, že vyhlásenie mimoriadnej situácie zároveň umožní lepšie oboznámenie obyvateľov o stave a tiež zlepší možnosti analýzy a vyhodnocovania opatrení.
Rezort pôdohospodárstva deklaruje, že bude nápomocné obci, samospráve i Okresnému úradu v Brezne. Avizovalo, že bude aktívne spolupracovať na riešení kalamity v okolí Čierneho Balogu a dohliadať na všetky procesy, aby sa zabránilo rozšíreniu podkôrneho hmyzu na ďalšie územia.
Menej kritická, avšak taktiež riziková, je podľa ministerstva situácia s lykožrútom v oblasti Nízkych Tatier na lesných správach Malužiná a Čierny Váh. Aktuálne tam evidujú spolu takmer 50-tisíc kubických metrov poškodených stromov.
Ďalej ide o oblasť Oravy, lesné správy Zákamenné a Mútne, takmer s 45-tisíc kubických metrov a oblasť Kysúc, lesné správy Čadca a Stará Bystrica, s objemom 40-tisíc kubických metrov poškodených stromov. "Na porovnanie, dve podkôrnym hmyzom najzasiahnutejšie lesné správy na Horehroní aktuálne evidujú takmer 275-tisíc kubických metrov poškodených stromov," podotkla hovorkyňa.