FOTO: ŠÚ SR
StoryEditor

Vyššie platy, viac pracovníkov. Mzdy reálne stúpli vo všetkých odvetviach, niekde až o desatinu

13.05.2024, 09:40
Autor:
ČTKČTK

Kúpyschopnosť obyvateľov Slovenska začala skôr stúpať po zvoľnení vysokej inflácie, ktorá ešte v prvej polovici vlaňajška dosahovala dvojciferné hodnoty.

Zamestnancom na Slovensku tento rok v marci po zohľadnení inflácie rástli mzdy vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach hospodárstva, vo väčšine z nich tiež pribudlo pracovníkov. Informoval o tom Štatistický úrad.

Zárobky reálne v medziročnom porovnaní stúpli v marci najviac pracovníkom maloobchodu, a to o desať percent. Naopak najmenej si prilepšili zamestnanci v stavebníctve, a to o 0,3 percenta.

image

Turisti sa vracajú. Hotelierom stúpol počet klientov, blížia sa k predcovidovým číslam

Kúpyschopnosť obyvateľov Slovenska začala skôr stúpať po zvoľnení vysokej inflácie, ktorá ešte v prvej polovici vlaňajška dosahovala dvojciferné hodnoty. Tento rok v marci spotrebiteľské ceny oproti minulému roku stúpli už len o 2,3 percenta.

Aj v súhrne za celý prvý štvrťrok reálne rástli mzdy vo všetkých sledovaných odvetviach ekonomiky Slovenska.

Počet zamestnancov na Slovensku sa v marci medziročne zvýšil v ôsmich odvetviach. V priemysle, ktorý je kľúčovým sektorom slovenskej ekonomiky, pokračoval dlhodobý pokles zamestnanosti. V treťom tohtoročnom mesiaci mu ubudlo 2,4 percenta pracovníkov, išlo o najväčší medziročný pokles za posledné dva roky. Za celý prvý štvrťrok počet zamestnancov stúpol v šiestich odvetviach.

V prvom štvrťroku zamestnanosť rástla v šiestich z desiatich odvetví, najrýchlejšie vo vybraných trhových službách a informáciách s komunikáciou. Medziročne nižšie počty zamestnancov evidoval priemysel, veľkoobchod, maloobchod, ako aj doprava a skladovanie.

01 - Modified: 2024-05-12 22:03:20 - Feat.: 1 - Title: Bola pilierom socializmu a Slovensku pomohla aj s vakcínou Sputnik. Teraz legendu ťažia dva kroky štátu 02 - Modified: 2024-05-13 07:17:35 - Feat.: 1 - Title: Kmotrík vycúval zo senického výrobcu svetiel. Zbavili sme sa dlhov a máme šancu vystreliť, tvrdí zakladateľ 03 - Modified: 2024-05-12 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Zarábajú, len ak predávajú, no ich výplaty sa hýbu v tisíckach eur. Ako sú platení realitní makléri? 04 - Modified: 2024-05-12 21:53:56 - Feat.: 1 - Title: Macron chce oživiť priemysel. Americké firmy Amazon, Microsoft a Pfizer plánujú vo Francúzsku veľké investície
01 - Modified: 2025-12-22 16:38:10 - Feat.: - Title: NBS vraví, že bude lepšie, no politiku robia tí istí ľudia, čo pripravili konsolidáciu aj energopomoc 02 - Modified: 2025-12-19 20:25:23 - Feat.: - Title: Audit NKÚ: U diaľničiarov končí kontrola mýta, úrad preveruje aj hospodárnosť spoločnosti 03 - Modified: 2025-12-19 15:48:46 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť v novembri mierne stúpla, stále sa však drží pod štyrma percentami 04 - Modified: 2025-12-19 13:39:11 - Feat.: - Title: Štát sľubuje firmám dobrú povesť, nižšie náklady či udržanie talentov. A to cez zmeny v odmeňovaní (rozhovor) 05 - Modified: 2025-12-17 11:45:46 - Feat.: - Title: Vláda schválila návrh zákona o rovnakom odmeňovaní mužov a žien
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. december 2025 17:51