Progresívne Slovensko kritizuje oneskorenie platieb z Plánu obnovy. Tie zadržala Európska komisia kvôli kritizovanej novele Trestného zákona.
Štvrtá platba už síce schválená bola, piata však musí byť pripravená ešte počas tohto roka. "Vláda nám hovorí, že strašíme, že ide iba o formalitu. Táto formalita zatiaľ trvá sedem mesiacov," hovorí o oneskorení štvrtej platby poslanec za PS Štefan Kišš.
Štvrtá platba
Včera európsky finančný výbor a jeden z orgánov eurokomisie schválil štvrtú platbu pre Slovenskú republiku. Stalo sa tak po viacerých výhradách k novele Trestného zákona aj k dôchodkovej reforme.
"Ešte sme ich ale nedostali a stále prebiehajú diskusie zjavne s Európskou komisiou, či tá náprava trestného kódexu je dostatočná a či to neznamená zvrátenie míľnikov," povedal Kišš.
V roku 2021 začalo Slovensko s prípravou Plánu obnovy. "Boli sme jedným z premiantov, jednou z prvých piatich krajín, ktorá odovzdala Plán obnovy," tvrdí Kišš.
Podľa PS vtedajšia vláda postupovala v súlade s harmonogramom a úradnícka vláda Ľudovíta Ódora pripravila aj podklady pre štvrtú platbu.
Nesplnené míľniky
"Vláda sa snaží napraviť tie pochybenia, ktoré sama spôsobila, pretože v decembri boli pripravené všetky opatrenia na to, aby sme dostali miliardu zo štvrtej platby," povedal Kišš.
Predošlé vlády podľa experta PS na financie za 24 mesiacov získali z Plánu obnovy tri miliardy eur, zatiaľ čo Ficova vláda k nim zatiaľ nepridala nič.
Piata platba v sume 600 miliónov eur sa musí uskutočniť ešte počas tohto roka. "Viac ako polovica opatrení z nej ešte nie je splnených. Výrazne meškajú," tvrdí Kišš.
V prípade, že to štát nestihne, hrozí prepad peňazí, ktoré by sa museli nahradiť podľa PS zo štátneho rozpočtu. "Míľniky zostávajúcich platieb za tri miliardy eur ešte nie sú splnené," tvrdí.
PS kritizuje aj ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý pozastavil plány vtedajšej vlády na majetkové vysporiadanie sa so súkromnými vlastníkmi pri krajinnom plánovaní. "Vymýšľa, akým spôsobom tieto opatrenia obísť," dodáva Kišš.