Zelená transformácia nie je pre podnikateľov nutným zlom, ale i obrovskou príležitosťou posunúť svoj biznis vpred. Počas konferencie ATLAS Fórum, ktorú zorganizovala VÚB banka, sa v tomto duchu vyjadrili viacerí spíkri z oblasti finančníctva, mobility či odpadového hospodárstva.
„Doteraz sme videli hybnú silu najmä pri veľkých medzinárodných spoločnostiach, ktoré majú dávno vo svojich cieľoch zadefinované zelené riešenia. Dnes sa však zavádzajú nariadenia o obaloch či smernica o jednorazových plastoch. A práve tieto obmedzenia motivujú aj stredných a lokálnych podnikateľov, aby siahali po udržateľných baleniach, pretože iná možnosť nie je,“ uviedla počas panelovej diskusie riaditeľka oddelenia komunikácie OZV ENVI-PAK Katarína Kretter.
Tlak na zmenu vytvárajú aj jasné termíny. Už teraz sa totiž vie, že do roku 2035 musia byť všetky obaly buď recyklovateľné, alebo recyklovateľné v čo najväčšej miere. Kretter vníma Slovensko z pohľadu recyklácie obalov pozitívne. Prispieva k tomu takzvaná rozšírená zodpovednosť výrobcov, čiže prihliadanie na to, čo spôsobujú ich obaly, ktorá u nás funguje od roku 2016, a takisto aj spolupráca výrobcov so samosprávami.
Na druhej strane treba spomenúť i to, že pre Slovensko aj celú Európu je výzvou recyklácia kompozitných obalov, ktoré pozostávajú z viacerých materiálov a tie nemožno od seba oddeliť.
Pomoc od veľkých hráčov
Až 95 percent hrubého domáceho produktu tvoria malé a stredné podniky. Obrovské korporácie majú prostriedky aj personálne kapacity, aby dokázali investovať do spoločensky zodpovedných riešení. Menšie biznisy však na to veľakrát tieto kapacity nemajú, preto sa musia spoliehať na štát a pomoc súkromného sektora vrátane bánk.
„Vo VÚB banke, ktorá tu zastupuje súkromný sektor, robíme to, že až 24 percent úverov tvoria tie udržateľné. V absolútnej miere je to až 300 miliónov eur, z toho viac ako polovicu sme poskytli podnikateľom s istým zvýhodnením. To znamená, že ak si podnikatelia plnia svoje záväzky smerom k zelenej transformácii, majú u nás lacnejší úver,“ uviedol Andrej Viceník, šéf firemného bankovníctva a člen predstavenstva vo VÚB banke.
Podať pomocnú ruku menším hráčom umožňuje banke to, že má za sebou silnú matku Intesa Sanpaolo. Tá vytvorila fond, z ktorého môže VÚB banka čerpať zdroje a následne ich ponúknuť podnikateľom so zelenými zámermi lacnejšie. „Takto sa podieľame nielen na samotnej transformácii, ale pomáhame podnikom, aby mohli dať investíciu do toho, čo je udržateľné,“ dodal Viceník.
Ako je to s ESG
ESG je koncept, ktorý hodnotí, ako firmy zohľadňujú environmentálne, sociálne a riadiace faktory vo svojej činnosti, pričom cieľom je podporiť udržateľnosť, etiku a dlhodobú hodnotu. Zohľadňuje napríklad ochranu životného prostredia, práva zamestnancov a transparentnosť vo vedení firmy.
Zavádzanie tohto konceptu podporujú viaceré smernice a pravidlá a okrem iného podnikom nariaďujú, aby výsledky v ESG témach pravidelne reportovali. Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika, počas konferencie ATLAS Fórum otvorene priznal, že aj veľké firmy sa opatrení obávajú.
Dokonca aj Lidl, ktorý má s reportovaním ESG 10-ročné skúsenosti. „Pristupujeme k tomu s rešpektom, pretože objem práce, dáta a metodika je nová a komplexná. Menšie vykazovanie sa dalo urobiť s dvomi-tromi ľuďmi a podporou naprieč oddeleniami, ale reportovanie ESG cieľov bude veľká výzva,“ skonštatoval Bezák.