Spotreba slepačích vajec, tradičného symbolu veľkonočných sviatkov, na Slovensku už tretí rok po sebe klesá. FOTO: archív HN
StoryEditor

Spotreba slepačích vajec na Slovensku už tretí rok po sebe klesá

17.04.2025, 12:11
Autor:
TASRTASR

Vlani zniesli sliepky na slovenských farmách len 123 kusov vajec na obyvateľa.

Spotreba slepačích vajec, tradičného symbolu veľkonočných sviatkov, na Slovensku už tretí rok po sebe klesá. Priemerný obyvateľ ich ročne skonzumuje viac ako 200, domáca produkcia za týmto dopytom výrazne zaostáva.

Vlani zniesli sliepky na slovenských farmách len 123 kusov vajec na obyvateľa. Najproduktívnejší bol Nitriansky kraj, kde jedna nosnica zniesla v priemere až 365 vajec na obyvateľa. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na Slovensku sa v roku 2023 spotrebovalo viac ako 1,1 miliardy kusov vajec. To zodpovedá v priemere 205 kusom na jednu osobu za rok alebo štyrom vajciam týždenne. Ide o celkovú spotrebu, ktorá zahŕňa vajcia uvarené na tvrdo, praženicu alebo pridaných do cesta na koláče či spracované v rôznych potravinách.

Slovenskí farmári ich za toto obdobie vyprodukovali len 711,2 milióna kusov. Sebestačnosť tak bola na úrovni približne 64 percent. A to sa ešte podľa najaktuálnejších zverejnených dát produkcia slepačích vajec v roku 2024 medziročne znížila o 6,4 percenta.

image

Zdražovanie na Slovensku je najvyššie za posledných 15 mesiacov

Slovenskí farmári vyprodukovali v roku 2024 takmer 666 miliónov kusov vajec. Najviac, až tretina celkovej produkcie, pochádzala z hydinární na území Nitrianskeho kraja, nasledoval Banskobystrický a Žilinský kraj. Tieto údaje nezahŕňajú domácnosti, ktoré sliepky chovajú pre vlastnú spotrebu.

Slovenskí farmári vlani chovali 2,22 milióna sliepok, aj ich počet výrazne klesá. Medziročne ich bolo menej o viac ako 20 percent a v porovnaní s rokom 2020 sa ich počet znížil až o takmer 32 percent. Viac ako sliepok sa na Slovensku chovala hydina na mäso, kurčiat bolo vlani na farmách až 3,5-násobne viac.

Na pultoch slovenských obchodov bolo možné vo februári 2025 kúpiť desať kusov slepačích vajec veľkosti M za 2,55 eura, rok predtým sa predávali o 17 percent lacnejšie. Zdražovanie prichádza po minuloročnom poklese cien, aktuálne sa tak ceny vajec opäť priblížili k úrovniam z roku 2023.

Aj slovenskí poľnohospodári predávali vo februári 2025 drahšie. Výrobné ceny vajec veľkosti M stúpli v druhom mesiaci tohto roka medziročne o takmer 13 percent.

01 - Modified: 2025-12-16 17:00:00 - Feat.: - Title: Ďalšia sa môže objaviť kdekoľvek a môže byť smrteľná. Tureckom sa šíria veľké prepadliny 02 - Modified: 2025-12-14 07:02:34 - Feat.: - Title: Francúzski farmári pokračujú v protestoch proti likvidácii svojich stád dobytka 03 - Modified: 2025-12-11 13:07:15 - Feat.: - Title: Slovenské obchodné siete neukončia predaj vajec z klietkového chovu, uprednostňujú domácich producentov 04 - Modified: 2025-12-08 20:33:01 - Feat.: - Title: Trump navrhuje balík pomoci pre farmárov vo výške 12 miliárd USD 05 - Modified: 2025-12-03 20:48:12 - Feat.: - Title: Grécko paralyzujú tisíce traktorov. Vláda nebude tolerovať blokády hlavných dopravných uzlov, reaguje premiér
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. december 2025 10:46