Niektoré preventívne opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky na Slovensku zostanú v platnosti trvalo, štát v tejto súvislosti zatiaľ neplánuje rušiť ani vyhlásenú mimoriadnu situáciu, povedal dnes novinárom minister poľnohospodárstva Richard Takáč.
Na základe pondelňajšieho oznámenia slovenskej štátnej veterinárnej správy krajina od stredy zruší ďalšie reštrikcie v súvislosti s uvedenou nákazou hovädzieho dobytka a iných sudokopytníkov.
"Nemôžeme povedať, že sme nad tým definitívne vyhrali, nemôžeme pomyselne otvárať šampanské. Sme ale na dobrej ceste, aby sme opatrenia uvoľnili," uviedol Takáč.
Preventívne opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky, ako sú dezinfekčné brody či evidencia vstupu do chovov, však zostanú podľa ministra v platnosti trvalo.
"Keď sme boli zvyknutí na dni otvorených dverí na poľnohospodárskom družstve, kam prišli tisíce ľudí a hladili kravy, vozili sa tam, tak to už takto nebude," povedal Takáč.
Od stredy do 30. mája zostane na Slovensku v platnosti okrem iného zákaz dovozu zvierat náchylných na slintačku a krívačku z chovov na vymedzenom území Maďarska, ktoré prvý tohtoročný prípad nákazy potvrdilo v marci. Práve z Maďarska potom bolo toto vysoko infekčné ochorenie hospodárskych zvierat podľa Bratislavy zavlečené na Slovensko. To doteraz zaznamenalo šesť ohnísk slintačky a krívačky v chovoch hovädzieho dobytka, posledné z nich 4. apríla. Kvôli utrateniu zvierat prišlo Slovensko o šesť až sedem percent ročnej produkcie mlieka.
Slovenská vláda má podľa Takáča v štátnom rozpočte vyčlenených asi 30 miliónov eur (747 miliónov Sk) na odškodnenie farmárov, ktorých slintačka a krívačka zasiahla. Bratislava spolieha tiež na peniaze od EÚ. Minister dodal, že s vyplatením kompenzácií kabinet čaká na platby od poisťovní, u ktorých mali farmári chovy poistené. Poľnohospodári už skôr upozornili, že obnovenie chovu dojníc je časovo aj finančne náročné.