Je nutné pokračovať v stabilizačnom mechanizme valorizácie, teda zvyšovania miezd, pre zaručenie atraktivity zdravotníckych profesií na Slovensku, aby sa zabránilo odlevu mladých profesionálov do zahraničia alebo iných oblastí. Zhodnotil to Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS), pričom vývoj miezd v zdravotníckych zariadeniach za vlaňajší rok hodnotí pozitívne.
„Je potrebné udržať existujúci valorizačný mechanizmus, ktorý je stabilizačným faktorom pre zdravotnícke profesie. Tento mechanizmus je kľúčový nielen pre stabilitu sektorov zdravotnej starostlivosti, ale aj pre zaručenie toho, že profesie v zdravotníctve budú na Slovensku aj naďalej atraktívne pre mladú generáciu,“ uviedol predseda SOZ ZaSS Anton Szalay.
Vlani dosiahli priemerné mesačné mzdy lekárov 4945 eur, sestry mali plat vo výške 2267 a pôrodná asistentka 2090 eur. Fyzioterapeut minulý rok zarobil v priemere 1595 eur mesačne, zdravotnícky záchranár 2529 eur, praktická sestra vyše 1550 eur a sanitár 1415 eur. Robotníci mali v zdravotníckych zariadeniach priemerné mesačné mzdy na úrovni 1172 eur. V prvom štvrťroku 2025 dosiahla priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v národnom hospodárstve Slovenskej republiky hodnotu 1518 eur.
Od 1. januára 2025 sa zvýšili aj platy pre nezdravotníckych pracovníkov nemocníc najmenej o 6,4 percenta. V súčasnosti je podľa zväzu nutné sa zamerať na zamestnancov v oblasti sociálnych služieb, ktorých platy sú často pod úrovňou minimálnej mzdy. „Nízke príjmy zamestnancov, ktorí vykonávajú fyzicky a psychicky náročnú prácu, neoslovujú mladú generáciu. Čoskoro sa ocitneme v situácii, keď sa nebude mať kto postarať o klientov v zariadeniach sociálnych služieb,“ dodal Szalay.