Dôvodom turbulencií nie je slabý dopyt, ale presýtený trh. FOTO: TASR/O. Ondráš
StoryEditor

Biznis na Slovensku hlási krízu. Mlieko je lacnejšie ako voda, stojí len 45 centov

24.02.2026, 16:14
  • Mliečny sektor čelí kríze, aká tu nebola minimálne posledných desať rokov.
  • Nízke ceny suroviny na svetových trhoch zahnali do kúta slovenských chovateľov. Ak nezasiahne Európska únia alebo štát, hrozí, že desiatky z nich budú nútení s biznisom skončiť. 
  • Z krízy ťaží zákazník, ktorý nakupuje lacno. Mlieko môže ísť s cenou ešte dole.

Liter mlieka za 45 centov. Aj takéto cenovky nájdu v rámci akcií slovenskí zákazníci na pultoch obchodov. Nízke ceny sú dobrou správou pre spotrebiteľov, majú však aj svoju odvrátenú stranu. Tunajší prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka bijú na poplach. Globálny trh s touto komoditou podľa nich nabral otočku, ktorá môže otriasť stabilitou slovenského mliekarenského priemyslu. 

Na nízke ceny mlieka sú najcitlivejší práve prvovýrobcovia. Tí hovoria, že sa opäť dostali do červených čísel. „Priemerné náklady máme zhruba o desať centov na kilogram vyššie, ako je nákupná cena," upozorňuje Milan Halmeš, podpredseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

V súčasnosti sa liter surového kravského mlieka u nás obchoduje za asi 43 centov. Biznis s mliekom je pre farmárov pritom rentabilný pri hranici 50 centov za liter. Paradoxne aj niektoré minerálne vody sú teraz drahšie, ako mlieko. 

Situácia by mala ešte gradovať.

V článku sa ešte dočítate:

    • Na akú úroveň môže klesnúť cena mlieka na našom trhu?
    • Koľko výrobcov mlieka u nás aktuálne pôsobí?
    • Čo by farmárom pomohlo udržať ich podnikanie nad vodou?

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. máj 2026 11:53