Reuters
StoryEditor

FOTO: Ukázali nové sto a dvesto eurové bankovky. Budeme ich používať aj na Slovensku

17.09.2018, 16:00
Autor:
klkl
Vydaním sto a dvesto eurovej bankovky je séria Európa kompletná.

Európska centrálna banka (ECB) dnes oficiálne predstavila nové sto a dvesto eurové bankovky. Do obehu vstúpia 28. mája 2019. Vydanie týchto bankoviek skompletizovalo sériu Európa. 

Bankovka s doposiaľ najvyššou nominálnou hodnotou päťsto eur súčasťou novej série nebude a ECB ju prestane do konca tohto roka vyrábať. Chce tak predísť jej zneužívaniu na nelegálne účely. Bankovka však naďalej zostane platná. 

"Nové bankovky 100 € a 200 € obsahujú nové, inovatívne ochranné prvky. Rovnako ako ostatné nominálne hodnoty sa nové bankovky dajú jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením," popisuje nové bankovky Národná banka Slovenska (NBS).

Od starých bankoviek sú rozlíšiteľné na prvý pohľad - majú rozdielnu veľkosť. "Bankovky oboch nominálnych hodnôt majú rovnakú výšku ako bankovka 50 €. Ich dĺžka však zostáva nezmenená - čím dlhšia bankovka, tým vyššia jej hodnota," píše NBS. Takéto rozmery bankoviek majú zjednodušiť strojové spracovanie a majú byť praktickejšie pre uloženi do peňaženky. 

Voľným okoom sú viditeľné aj drobné znaky "€", ktoré sa nachádzajú v hornej časti striebristého prúžka a zobrazujú sa v satelitnom holograme. "Na nových bankovkách 100 € a 200 € sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. Smaragdové číslo je súčasťou všetkých ostatných bankoviek série Európa, no v tejto zdokonalenej verzii sa vo vnútri čísla zobrazujú aj znaky €."

Nové bankovky obsahujú aj ďalšie zdokonalené ochranné prvky, ktoré dokážu rozoznať stroje. "Ako vo svojom príhovore pri príležitosti predstavenia nových bankoviek zdôraznil člen Výkonnej rady Yves Mersch, prechodom na nové bankovky 100 € a 200 € bude celá séria eurových bankoviek naďalej poskytovať vysokú mieru ochrany proti falšovaniu," dodáva NBS.

20. máj 2022 19:43