Reuters
StoryEditor

Kurz rubľa oproti doláru stúpa. Vzrástol na viac ako dvojročné maximum

05.05.2022, 21:17
Autor:
TASRTASR
Kurz rubľa v posledných týždňoch podporuje fakt, že exportné spoločnosti musia svoje príjmy v zahraničnej mene predávať.

Kurz ruského rubľa oproti americkému doláru vzrástol vo štvrtok nakrátko na nové, viac než dvojročné maximum. Podobne ako v predchádzajúcich dňoch však kurz ruskej meny udržujú na vysokej úrovni kapitálové kontroly.

Ako uviedla agentúra Reuters, ruská mena vyskočila vo štvrtok v Moskve nakrátko na 65,31 rubľa za dolár. To bola nová najvyššia hodnota ruskej meny od marca 2020. Neskôr sa však kurz rubľa skorigoval na 66,60 rubľa za dolár, čo oproti záveru stredajšieho obchodovania predstavuje pokles o 0,4 percenta.

Kurz rubľa v posledných týždňoch podporuje fakt, že exportné spoločnosti musia svoje príjmy v zahraničnej mene predávať. Navyše, dopyt po dolároch a eurách klesá, čo je dôsledok poklesu dovozu do Ruska, ako aj obmedzení v oblasti cezhraničných transakcií.

Oproti euru kurz rubľa posilnil počas štvrtka o 0,3 percenta na 70,20 rubľa za dolár To je úroveň, na akej sa ruská mena pohybovala vo februári 2020.

Čo sa týka rozhodnutia americkej centrálnej banky Fed zvýšiť kľúčovú úrokovú sadzbu až o 50 bázických bodov, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie za 22 rokov, kurz rubľa na to príliš nereagoval.

Ako povedal šéf investičného oddelenia spoločnosti LockoInvest Dmitrij Polevoj, americká menová politika na ruskú menu momentálne nemá výrazný vplyv, keďže ruský trh je ovplyvnený sankciami a investičnými obmedzeniami.

Rusko však kroky menovej politiky USA pocíti, a to prostredníctvom globálnej inflácie a cien komodít.

16. máj 2022 06:18