Teda ekonomiky, ktoré patria v EÚ k najväčším. Vyplýva to z analýzy renomovanej ratingovej agentúry Fitch, na ktorej závery sa odvoláva francúzsky denník Libération.
"Menované krajiny musia tento rok prísť s dôveryhodnejšími plánmi na nápravu nadmerných rozpočtových deficitov," uvádza agentúra Fitch, ktorá spomínanú trojicu zatiaľ hodnotí tou najvyššou známkou AAA. Istú ju majú napríklad Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Holandsko či Dánsko, ktoré si tak môžu požičiavať najlacnejšie.
O špičkový rating, otvárajúci dokorán dvere na kapitálové trhy, vlani z pôvodných krajín Európskej únie prišli Írsko a potom Grécko, teraz najväčší rozpočtový "hriešnik" EÚ.
Z veľkých ekonomík EÚ sa o nápravu verejných financií musí najviac snažiť Británia, ktorej deficit (v pomere k HDP skoro trinásťpercentný) je porovnateľný s Gréckom.
Znižujete deficit slimačím tempom, varuje Fitch
Británii, druhej najväčšej ekonomike Európskej únie, hrozí, že vypadne zo skupiny bohatých krajín, na ktorú si ratingové agentúry veľmi potrpia.
Hlavným, a jediným, dôvodom je povážlivo sa zhoršujúci stav britských verejných financií. V súčasnom fiškálnom roku, končiacom tridsiatehoprvého marca, budú v schodku 178 miliárd libier šterlingov, čo zodpovedá 12,6 percenta HDP. Britské verejné financie tak sú tretie najhoršie v Európe - po Islande (vlani skoro 16 percent HDP) a Grécku (12,7 percenta).
Londýnska vláda síce sľubuje pred júnovými voľbami, že deficit počas štyroch rokov zrazí na 4,4 percenta HDP, ale Fitch varovala, že za takéto "slimačie tempo" môže Britom znížiť známku úverovej spoľahlivosti. "Úprimne povedané, vláda musí byť pri znižovaní deficitu razantnejšia," vyjadril sa pre agentúru Bloomberg Brian Coulton z agentúry Fitch.
Investorov podľa neho teraz znervózňuje predstava, že Británia bude mať menšinovú vládu - vôbec prvú od roku 1974, ktorá nebude mať dostatočnú silu na presadenie nepopulárnych výdavkových znížení. Táto neistota sa prejavuje aj na kurze libry, ktorý v posledných dňoch nezadržateľne padá.
Varovanie prichádza už tri mesiace
Na to, že sú britské verejné financie v dezolátnom stave, upozornila už vlani v decembri ratingová agentúra Moody's Investors Service. Vtedy diplomaticky vyhlásila, že možno preskúma "hranice britského ratingu" (u Moody's Aaa).
S varovaním nedávno prišiel aj Medzinárodný menový fond. Ten hodnotí stav britských verejných financií ako katastrofálny. Naposledy boli také zlé začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia, keď musel britský štát splácať dlhy, ktoré narobil počas druhej svetovej vojny.
Britský premiér Gordon Brown sa na konferencii v londýnskej City vyjadril, že krajina si najvyšší úverový rating (AAA) udrží. Ako povedal, najväčšie starosti mu teraz nerobí deficit verejných financií - najhlbší medzi krajinami skupiny G7 - ale to, že ekonomické zotavenie je veľmi krehké.
Pád ratingu po česky
To môže byť aj český problém, na ktorý tento týždeň upozornila ďalšie ratingová agentúra Moody's. Zdôraznila, že pre domáce hospodárstvo a jeho rating bude kľúčové, aby po májových parlamentných voľbách čo najskôr vznikla silná a hlavne akcieschopná vláda.
Inak Česko spadne medzi krajiny s horším ratingom, čím sa mu predražia pôžičky na kapitálovom trhu. Rating domácej ekonomiky zatiaľ zostáva lichotivý. So známkou A + (Fitch) patrí medzi novými členmi EÚ k tým najspoľahlivejším dlžníkom.