Centrálne banky najväčších ekonomík sveta sú pripravené na spoločné kroky, ktoré by stabilizovali svetové trhy a prípadnú paniku po nedeľňajších gréckych voľbách. Uviedla to dnes agentúra Reuters.
"Pochybujem, že peniaze sa budú liať do ekonomiky, skôr si myslím, že pôjdu na finančné trhy v snahe upokojiť situáciu v niektorých ich segmentoch, predovšetkým na európskych dlhopisových trhoch, prípadne na medzibankových trhoch," tvrdí pre HNonline Kamil Boros z X-Trade Brokers
Británia oznámila, že je pripravená zaplaviť svoj bankový systém peniazmi, ak kríza v eurozóne vrhne "čierne mračná" nad ich ekonomiku.
Spoločný postup bánk
Pridáva sa aj skupina G20, ktorá výhlásila, že je pripravená urobiť potrebné kroky na stabilizovanie finančných trhov. Ak to bude potrebné, poskytnú likviditu a zabránia obmedzeniu úverov po gréckych voľbách. "Centrálne banky sa pripravujú na koordinovaný postup pri poskytovaní likvidity," povedal poradca G20, ktorý je oboznameny s diskusiou medzi medzinárodnými finančnými diplomatmi.Lídri G20 sa stretnú budúci týždeň v Mexiku.
Podľa Stanislava Pánisa z J&T BANKY bude objem peňazí závislí od viacerých faktorov, predovšetkým ďalšieho vývoja v Grécku po voľbách, schopnosti európskych politikov dopracovať sa k dôveryhodnému riešeniu krízy a miery neistoty na trhoch. "Každopádne na to, aby dokázali centrálne banky aspoň dočasne upokojiť trhy, budú musieť poskytnúť takú injekciu likvidity, ktorá prekoná očakávania trhu a „vyrazí dych“," dodáva Pánis.
K plánom sa pripája aj Kanada. "Sme pripavení konať, ak sa situácia otočí k horšiemu," vyhlásil vo štvrtok hovorca premiéra Stephena Harpera.
Ekonomickí komentátori ale podľa Patrie Online varujú, že nič také sa nakoniec stať nemusí, a ak áno, vôbec nie je isté, že ďalšia pomoc centrálnych bánk zafunguje.
"Síce to má potenciál zastabilizovať situáciu v prípade negatívneho vývoja po gréckych voľbách, problémy so solventnosťou problémových krajín to ale nevyrieši," dodáva Kamil Boros z X-Trade Brokers.
Japonská centrálna banka ponechala podľa očakávania hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni a zmeny neurobila ani v celkovej menovej politike s cieľom uchovať si "palebnú silu" pre prípad, že by po víkendových parlamentných voľbách v Grécku došlo k zhoršeniu situácie na trhoch. Ako dodala, v prípade, že by sa tak stalo, "urobí všetko na udržanie stability japonského bankového systému".
SYRIZA je hrozbou
Ak v Grécku s dostatočným náskokom vyhrá SYRIZA, na akciu sú pripravené aj európske úrady. SYRIZA je stranou, ktorá odkázala svojim voličom, že po svojom víťazstve by roztrhala dohodu s EÚ a Medzinárodným menovým fondom. Jej líder Alexis Tsipras vyhlásil, že dohoda o pomoci Grécku, ktorá tlačí grécku ekonomiku do recesie, by sa mala stať minulosťou.
Francúzsky prezident Francois Hollande však varoval Grékov pred sľubmi Tsiprasa. "Musím vás varovať, pretože som priateľ Grécka, že ak nastane dojem, že Grécko sa chce dištancovať od svojich záväzkov a opustiť všetky vyhliadky na uzdravenie, v eurozóne sa začnú objavovať krajiny, ktoré budú preferovať koniec Grécka v eurozóne," povedal Hollande v gréckej televízii.
Ministri financií eurozóny majú naplánovanú telekonferenciu na nedeľu večer, aby diskutovali o výsledku gréckych volieb.
Zdroje z eurozóny podľa agentúry Reuters tvrdia, že hlavným problémom v prípade ak by SYRIZA vyhrala voľby, by bolo riziko veľkého odlivu kapitálu z Grécka. Ľudia sa môžu začať obávať o svoje úspory v eurách, ktoré by mohli byť zmrazené a prípadne prevedené do nových drachiem.
"Nie je to ani o rune na banky v pondelok ráno po voľbách. Ľudia sa teraz už môžu prihlásiť do internet bankingu a vykonávať prevody v nedeľu večer," povedal zdroj, ktorý vysvetľoval podstatu ministerskej telekonferencie.
Grécka ľavicová strana SYRIZA, ktorá je proti medzinárodnej pomoci spojenej s balíčkom úsporných opatrení, získava na sile. Najtesnejší súboj sa očakáva medzi jej lídrom Tsiprasom a Novou demokraciou, ktorá sa považuje za spriatelenú stranu s európskymi lídrami.