StoryEditor

Fico chváli dohodu o bankovej únii

19.10.2012, 07:09
Aktualizované | Podľa prezidenta únie Van Rompuya bol summit veľmi produktívny.

14:32 Fico chváli dohodu o bankovej únii

Pre všetky členské krajiny EÚ je veľmi dobrá dohoda európskych lídrov, že zoskupenie môže v budúcnosti fungovať len pri hlbšej spolupráci v oblasti dozoru nad bankami, riešení krízových situácií a ochrany vkladov ľudí v nich. Po skončení dvojdňového rokovania v Bruseli to vyhlásil premiér SR Robert Fico.

Politickí lídri sa tak podľa neho definitívne dohodli na vytvorení bankovej únie. Legislatívny rámec spoločného dohľadu nad bankami v eurozóne sa má vytvoriť do konca tohto roka, v praxi má potom systém začať fungovať v priebehu budúceho roka.

"Ťažko odhadnúť, či to bude o dva mesiace, o štyri mesiace, ale prevláda presvedčenie, že by to malo byť v priebehu roka 2013. V tomto sa zhodli všetci, lebo nikto nechcel vysielať správy smerom k finančným trhom, že to je nejaké vágne rozhodnutie, ktoré v praxi nič neznamená," podčiarkol Fico.

14:30 Británia zablokuje dohodu o rozpočte

Británia je pripravená zablokovať akúkoľvek dohodu o rozpočte Európskej únie (EÚ), ak ju bude považovať za neprijateľnú a odporujúcu jej záujmom. Dnes to vyhlásil britský premiér David Cameron. Rokovania o úniovom rozpočte by sa mali konať v novembri.

13:42 Víťazstvo pre Merkelovú?

Rámcová dohoda o jednotnom dohľade nad bankami, je podľa nemeckých médií víťazstvom "na body" pre kancelárku Merkelovú.

13:40 Grécko: Peniaze dostaneme

Grécky premiér Samaras povedal, že všetci politici vedia o gréckych konsolidačných krokoch, a preto krajina musí dostať peniaze. Zdroje má Grécko do 16. novembra.

13:28 Plán na eurorozpočet

Lídri Európskej únie poverili únijného prezidenta Hermana Van Rompuya, aby "preskúmal" myšlienku vzniku samostatného rozpočtu eurozóny. O nej sa v EÚ začalo hovoriť v posledných týždňoch, všetko je však ešte len na začiatku. Jasné nie je napríklad to, k čomu by mal alebo mohol taký rozpočet vlastne slúžiť, alebo akým spôsobom by mal byť financovaný či akú výšku by mohol mať.

Van Rompuy by mal pripraviť pre únijné špičky podrobnejšiu správu k tejto myšlienke na decembrový summit. Lídri by tam potom mali povedať, či o niečo také je vlastne v únii záujem a akým spôsobom s tým ďalej pracovať.

13:17 Merkelová: Máme ambiciózny plán

Tlačovú konferenciu zároveň s Barrosom (ale v inej miestnosti) viedla aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Najprv bránila seba a svojich kolegov ohľadom zdanlivo pomalého dohovárania vytvorenia bankovej únie. Povedala, že je najprv potrebné vyriešiť niekoľko ďalších vecí, ktoré s ňou súvisia. "Zvládnuť do do konca tohto roka je veľmi ambiciózny plán," povedala.

K tomu dodala, že Európa potrebuje užšiu politickú a fiškálnu spoluprácu s početnejšími kontrolami, aby bolo jasné, že členské krajiny všetko dodržiavajú.

13:10 Rajoy necíti tlak

Španielsky premiér Rajoy podľa agentúry Bloomberg povedal, že necíti žiaden tlak ohľadom žiadosti krajiny o pomoc.

13:00 Európski lídri sú pomalí, kritizuje Barroso

Po Van Rompuyovi si vzal slovo predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. Ten kritizoval európskych lídrov za príliš pomalý postup v ekonomických reformách. Podľa neho má EÚ spísané kroky, ktoré by mali vrátiť únii k ekonomickému rastu, na papieri, ale zatiaľ nie sú realizované. Povedal tiež, že Európa musí zrýchliť legislatívny proces, ktorý povedie k úplnému dokončeniu voľného trhu.

K bankovej únii Barroso povedal: "V posledných 24 hodinách sme urobili veľa práce. Krok po kroku sa približujeme k vytvoreniu bankovej únie." Na záver Barroso varoval, že dlhé rokovania, ktoré trvajú až do noci, sa stanú pre ďalšie summity normou. "Nemôžem sľúbiť, že sa na nasledujúcich summitoch viac vyspíme".

12:50 Van Rompuy: Bol to produktívny summit

Ako prvý pred novinárov predstúpil prezident EÚ Herman Van Rompuy. V skratke, čo povedal: "Bol to veľmi dlhý, ale produktívny summit. Som rád, že sme urobili pokrok ohľadom vytvorenia bankovej únie .. Je dobre, že jednotný bankový dohľad by mal fungovať počas roka 2013." Nasleduje vystúpenie predsedu Európskej komisie Barrosa.

12:40 Koniec rokovania?

Prezident EÚ na svojom porfilu na Twitteri cez svoje tlačové oddelenie informoval, že druhé kolo rokovaní bolo ukončené. Novinári sa môžu tešiť na tlačovú konferenciu, kde sa dozvieme výsledky rokovaní. Ak je to pravda, druhé kolo rokovaní trvalo približne hodinu. To je rozdiel, oproti včerajším ôsmim hodinám. Online prenos z tlačovej konferencie môžete sledovať tu.

12:30 Grécko by mohloo dostať viac času

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa ešte pred začiatkom druhého dňa summitu stretla s gréckym premiérom Antonisom Samarasom. Kancelárka pre neho mohla mať dobré správy. Horst Seehofer, líder nemeckej strany CSU a spojenec Merkelovej, totiž v súčasnosti nevidí žiadny dôvod, aby Grécko muselo opustiť eurozónu. Pre rádio Bayern 2 zároveň pripustil, že Grécko môže na vykonanie svojich reforiem získať viac času.

10:50 Ropa čaká na výsledky summitu

Ceny ropy dnes ráno v podstate stagnovali. Investori totiž čakajú na záver summitu EÚ. Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa dnes o 9.04 h SELČ predával po 92,06 USD (70,18 eura). To je o 4 centy menej ako vo štvrtok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas štvrtka oslabil o 2 centy a uzavrel na 92,10 USD za barel. Novembrový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zdražel o 8 centov na 112,50 USD/barel.

10:50 Na summite sa diskutovalo aj o Grécku

Grécko bude potrebovať viac času na dokončenie reforiem a bude trvať roky, kým sa jeho ekonomika spamätá, ale ostane v eurozóne, povedal podľa agentúry Reuters taliansky minister financií Vittorio Grilli.

„Je isté, že Grécko môže byť zachránené a aj bude zachránené,“ povedal na margo včerajšieho odborárskeho štrajku, ktorý ochromil Atény. „Je očividné, že proces reštrukturalizácie bude ťažší ako v našom prípade, ale neexistuje iná alternatíva,“ dodal.

10:45 Nemecko vs. Francúzsko

Poďme v rýchlosti zrekapitulovať, čo vlastne na adresu bankovej únie povedali dva hlavné európski predstavitelia Francúzsky prezident Francois Hollande: "Čím rýchlejšie bude mechanizmus fungovať, tým skôr môže dôjsť k rekapitalizácii (bánk)."

Nemecká kancelárka Angela Merkelová: "Naším cieľom je vytvoriť dohľad, ktorý splní svojmu menu, pretože chceme vytvoriť niečo zvela lepšie, než to, čo tu teraz máme".

09:58 Európa rokuje o superkomisárovi, ktorý bude môcť vetovať rozpočty

Nemecký návrh na posilnenie právomocí Komisára pre hospodárske a menové záležitosti má medzi lídrami na bruselskom summite podporu, mnohé z čŕt tejto reformy sú však už zapracované v pripravovaných dohodách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa návrhu kancelárky Merkelovej a nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho by mohol komisár po novom vetovať rozpočty jednotlivých krajín eurozóny a vrátiť ich späť do národných parlamentov.

Fínsky menový komisár Oli Rehn agentúre povedal, že nemecký návrh je „v súlade so smerovaním Európskej únie a korešponduje s už prijatými opatreniami na kontrolu národných rozpočtov, najmä s reformovaným Paktom rastu a stability“.

Pripravovaný fiškálny kompakt však podľa neho už v tejto oblasti obsahuje kontrolné mechanizmy, napríklad zapracovanie automatickej brzdy v deficite rozpočtov do ústav štátov.

„V tejto súvislosti by som vyzdvihol potrebu rýchleho schválenia takzvaného „two-pack“, teda balíka dvoch dohôd, ktoré by Rade Európskej únie, respektíve jej variácii Ecofin, teda zasadnutiu ministrov financií dali právomoc na návrh Komisie vetovať štátne rozpočty,“ povedal Rehn.

09:50 Európske akcie strácajú

V úvode obchodovania európske indexy oslabili. Index DAX o 0,3 percenta, FTSE 100 o 0,09 percenta, Stoxx Europe 600 o 0,3% a IBEX 35 index o 0,07 percenta.

09:30 Pozrite sa na vývoj kurzu eurodolára

08:10 Nečas odloženie bankového dohľadu víta

Predpoklad, že by sa jednotný bankový dohľad mohol spustiť od 1. januára 2013, sa ukázal ako nerealistický scenár, uviedol český premiér Petr Nečas.

Šéf českej vlády upozornil, že to, čo sa podarilo odsúhlasiť, je skutočnosť, že do konca roka bude pripravený legislatívny návrh na zavedenie spoločného dohľadu nad bankami, ktorý bude pravdepodobne prerokovaný na decembrovom summite EÚ. "Nemali sme ambície hovoriť o obsahu, ale skôr dohodnúť procedúru, akýsi harmonogram, a sme radi, že sa nám to podarilo presadiť," povedal Nečas o nočných rokovaniach europolitikov.

08:00 Brusel ocenil pokrok Grécka

Predstavitelia Euroskupiny uviedli, že si pozorne preštudujú najbližšiu správu expertov Trojky - zástupcov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu - a na základe v nej uvedených skutočností rozhodnú o ďalších opatreniach pre Grécko.

"Vítame rozhodnosť gréckej vlády splniť dané záväzky a oceňujeme obdivuhodné úsilie gréckeho ľudu. Dobrý pokrok sme zaznamenali v úsilí vlády vrátiť do hry reformný program," uvádza sa v spoločnom stanovisku lídrov EÚ.

07:28 Hollandove víťazstvo

Aj napriek tomu, že sa na summite EÚ v Bruseli nepodarilo presadiť návrh, aby spoločný bankový dohľad začal platiť už od 1. januára 2013, dohodnutý kompromis považuje francúzsky prezident Francois Hollande za svoje víťazstvo.

Vyjadril presvedčenie, že spoločný dozor nad asi 6000 bankami bude možné zaviesť už v prvé januárové týždne, teda krátko po pôvodne stanovenom termíne na summite EÚ v júni tohto roku. Ostatní lídri EÚ sa vyvarovali uvádzať nejaké termíny.

07:10 Lídri museli bankový dozor odložiť

Po vyše desiatich hodinách intenzívnych rokovaní sa lídri Európskej únie a eurozóny dohodli v noci nadnes na tom, že spoločný bankový dohľad bude zavedený "v priebehu" roka 2013. Nepodarilo sa tým presadiť pôvodnú snahu Európskej komisie, aby sa spoločný dohľad nad bankami začal už od 1. januára 2013.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v mene svojich kolegov uviedla, že spoločný bankový dohľad musí byť v roku 2013 dokončený predtým, ako sa začne s priamou rekapitalizáciou problémových bánk, čo bola očakávaná formula, avšak konkrétny dátum, kedy by k tomu na budúci rok malo dôjsť, sa na tomto summite nezrodil.

"Poverujeme našich ministrov financií ambicióznou úlohou, aby vypracovali potrebný právny rámec pre bankový dozor do 1. januára 2013. Samotný centralizovaný dozor nad bankami bude postupne vybudovaný v priebehu roku 2013," povedala Merkelová tesne po skončení prvej časti dvojdňového summitu.

Merkelová tiež potvrdila, že od decembrového stretnutia lídrov EÚ v Bruseli sa očakáva, že poskytne detailnejší kalendár pre hlbšiu ekonomickú integráciu v eurozóne.

01 - Modified: 2005-05-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ľudské hlasy namiesto hudobných nástrojov 02 - Modified: 2005-05-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Byrokracia ako tsunami
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. január 2025 00:47