StoryEditor

EÚ si posvieti na Belgicko, či nepodporuje daňové úniky

03.02.2015, 13:48
Autor:
TASRTASR

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že začala hĺbkové vyšetrovanie belgického daňového ustanovenia, ktoré umožňuje združeným spoločnostiam podstatne znížiť ich právnickú daňovú povinnosť v Belgicku na základe daňových pravidiel o "nadmernom zisku".

Platné daňové pravidlá v podstate umožňujú nadnárodným subjektom v Belgicku znižovať ich daňovú povinnosť vďaka "nadmernému zisku", ktorý údajne vyplýva z tej výhody, že podniky sú súčasťou nadnárodnej skupiny.

Komisia oznámila, že má pochybnosti, či je uvedený daňový predpis v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci, ktoré istým spoločnostiam zakazujú poskytovanie selektívnych výhod. Takéto výhody narúšajú hospodársku súťaž na jednotnom trhu EÚ.

Otvorenie procesu hĺbkového preverovania poskytne zainteresovaným tretím stranám možnosť predložiť svoje pripomienky k tejto záležitosti. To však nebude mať vplyv na výsledok samotného vyšetrovania.

Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová uviedla, že belgický daňový systém o nadmernom zisku podľa všetkého poskytuje významné daňové zníženie iba pre niektoré nadnárodné spoločnosti a neplatí pre samostatné podniky.

"Ak sa naše obavy potvrdia, táto všeobecná schéma by znamenala vážne narušenie hospodárskej súťaže, ktorá neoprávnene zvýhodňuje vybrané nadnárodné spoločnosti," konštatovala Vestagerová.

Komisárka dodala, že úsilím EK je zabezpečiť, aby všetky spoločnosti odvádzali svoj "spravodlivý" podiel z daní.

Komisia zároveň pripomenula, že sleduje viacero krajín EÚ pre ich špeciálne daňové výhody pre nadnárodné spoločnosti. Vyšetrovania, ktoré už prebiehajú, sú súčasťou širšej celosvetovej kampane proti snahám nadnárodných podnikov vyhýbať sa plateniu daní.

Exekutíva EÚ v tomto smere už preveruje luxemburský daňový režim, z ktorého mali ťažiť maloobchodný gigant Amazon a finančná divízia talianskej automobilky Fiat. Predmetom vyšetrovania sú aj daňové výhody poskytované Írskom pre spoločnosť Apple a rovnako aj holandská daňová schéma, z ktorej mal mať prospech kaviarenský gigant Starbucks.

Komisia už požiadala všetky členské štáty EÚ, aby poskytli podrobnosti o akýchkoľvek daňových schémach, ktoré sú nastavené v prospech nadnárodných spoločností.

01 - Modified: 2007-03-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Novinky týždňa
01 - Modified: 2022-12-02 21:43:45 - Feat.: - Title: Pfizer plánuje investovať do rozšírenia výroby v Belgicku 1,2 miliardy eur 02 - Modified: 2022-11-28 06:47:28 - Feat.: - Title: Zamestnanci železníc v Belgicku budú tento týždeň štrajkovať 03 - Modified: 2022-11-27 18:39:47 - Feat.: - Title: V Bruseli vypukli nepokoje, fanúšikovia po prehre zaútočili na políciu 04 - Modified: 2022-11-27 16:45:58 - Feat.: - Title: Belgický premiér navštívil vojnou zničené ukrajinské mestá 05 - Modified: 2022-11-21 19:35:35 - Feat.: - Title: Belgicko zadržalo tento rok rekordné množstvo kokaínu. Nemá kapacitu na jeho likvidáciu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 00:46