StoryEditor

Grécku opäť klesol rating. Rozpočet je pod extrémnym tlakom

29.03.2015, 11:52
Autor:
SITASITA
Agentúra Fitch zrazila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka do špekulatívneho pásma. Rating znížila na úroveň CCC.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok zrazila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka hlbšie do špekulatívneho pásma. Rating dlhodobých záväzkov krajiny znížila na úroveň CCC zo stupňa B.

Grécke vládne financie sú pod "extrémnym tlakom" v dôsledku nedostatočného prístupu na trhy, neistých vyhliadok včasného vyplatenia peňazí od oficiálnych veriteľov a napätých podmienok likvidity v domácom bankovom sektore, uviedla agentúra.

Vystupňované riziká viedli k rozhodnutiu znížiť ratingy, agentúra však predpokladá, že Atény pod vedením Alexisa Tsiprasa (na snímke) problémy s likviditou zvládnu bez toho, aby sa dostali do omeškania so splácaním verejného dlhu. Odhad rastu gréckej ekonomiky v tomto roku agentúra Fitch znížila na 0,5 percenta z januárovej prognózy 1,5 percenta.


Atény potrebujú získať zvyšné peniaze z medzinárodného úverového programu, aby odvrátili hroziacu platobnú neschopnosť. Veritelia však Grécku musia najskôr odsúhlasiť program reforiem. Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc.

Od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) Atény získala dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Poslednú splátku zhruba 7 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť, pokiaľ grécka vláda do pondelka nepredloží prijateľný zoznam reforiem. Podľa zdrojov agentúry Reuters návrh reforiem Atény veriteľom v piatok zaslali.

01 - Modified: 2007-04-25 13:22:29 - Feat.: 0 - Title: V Levickom okrese likvidujú starú muníciu
01 - Modified: 2025-05-19 17:42:28 - Feat.: - Title: Slováci sa zmierili s premrštenými cenami. Vrhli sa na bankový produkt, za ktorý kupujú jachty alebo chaty 02 - Modified: 2025-05-16 21:39:01 - Feat.: - Title: Agentúra Moody‘s znížila rating úverovej spoľahlivosti USA z najvyššieho stupňa Aaa na Aa1 03 - Modified: 2025-05-14 06:38:04 - Feat.: - Title: Rádio Slobodná Európa sa dočkalo, ale nie úplne. Na financie za apríl čakalo šesť týždňov 04 - Modified: 2025-05-02 18:07:41 - Feat.: - Title: Slovákov vydesili Trumpove clá. Časť z nich zvolila istotu, na obľúbený produkt poslali stovky miliónov eur 05 - Modified: 2025-04-30 17:00:00 - Feat.: - Title: Plánovanie domáceho rozpočtu vie potrápiť. Skúste jednoduché, ale efektívne rady
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. máj 2025 16:24