StoryEditor

Tsipras buď dostane rozum, alebo odvahu, a odstúpi, vyhlásil Štefanec

29.06.2015, 22:29
Autor:
TASRTASR

Ohlásenie referenda, v ktorom majú grécki voliči rozhodnúť o ďalšom programe finančnej pomoci, je podľa slovenského poslanca Európskeho parlamentu (EP) Ivana Štefanca (nezávislý/Európska ľudová strana) fraškou a dôkazom politickej zbabelosti gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

Slovenský europoslanec konštatoval, že grécka ultraľavicová strana Syriza dostala vo voľbách silný mandát na to, aby vyriešila ťažkú ekonomickú situáciu v krajine a našla kompromis s veriteľmi.

"Po necelom roku jej predseda a grécky premiér zbabelo uteká od zodpovednosti a vyhlásil de facto referendum o bankrote krajiny," zhodnotil situáciu Štefanec.

Podľa jeho slov má narýchlo vyhlásené referendum, ktorým grécka strana v sobotu zaskočila ministrov financií eurozóny rokujúcich v Bruseli, jediný cieľ - zakryť neschopnosť súčasnej gréckej vlády.

"V mene vlastnej záchrany sa Tsipras rozhodol urobiť právnickú kľučku a obišiel ústavu, ktorá vyslovene zakazuje referendum o veciach rozpočtu. Keď to opozičné strany namietali, vyhovoril sa na iný článok, ktorý hovorí o tom, že referendum sa koná o závažných spoločenských otázkach," upozornil Štefanec.

Dodal, že takéto konanie je príkladom, kam až je ultraľavičiar schopný zájsť. "O čom je prijatie či odmietnutie pomoci, ak nie o budúcej podobe gréckeho fiškálneho systému?" pýta sa v tejto súvislosti Štefanec.

Ekonomika eurozóny je podľa neho v súčasnosti už v takej kondícii, že by prípadný štátny bankrot či odchod Grécka z menovej únie zvládla bez väčších problémov. Avšak aj napriek tomu pripustil, že ešte stále existuje priestor pre rokovania s gréckou stranou.

"To by však musel Tsipras buď dostať rozum, alebo odvahu, a odstúpiť," povedal v závere Štefanec.

 

01 - Modified: 2007-07-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Infošky
01 - Modified: 2026-01-09 09:35:34 - Feat.: - Title: V minulom roku zbankrotovalo 313 firiem, medziročne ide o pokles 02 - Modified: 2025-12-28 06:56:21 - Feat.: - Title: Pre štrajk hercov v Grécku zatvorili väčšinu divadiel 03 - Modified: 2025-12-23 07:50:17 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ schválili mechanizmus solidarity pri prerozdeľovaní migrantov, Slovensko požiadalo o výnimku 04 - Modified: 2025-12-18 17:54:32 - Feat.: - Title: Belgický premiér na samite EÚ má separátne rokovania o financovaní Ukrajiny 05 - Modified: 2025-12-18 17:21:27 - Feat.: - Title: Fico na samite EÚ predstavil rozpočtové priority Slovenska
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. január 2026 01:24