StoryEditor

Euro je najslabšie. Za dva týždne

02.11.2013, 11:44
Autor:
tasr, stltasr, stl
urz eura len od polovice týždňa klesol o tri centy, pričom v predchádzajúcich týždňoch spoločná európska mena výrazne posilňovala.

Kurz spoločnej európskej meny pokračoval piatok v poklese. Euro oslabilo až na 1,3480 USD/EUR, čo je najmenej za dva týždne. Informovala o tom agentúra DPA.

Kurz eura len od polovice týždňa klesol o 3 centy, pričom v predchádzajúcich týždňoch spoločná európska mena výrazne posilňovala. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v piatok napoludnie referenčný kurz na 1,3505 (vo štvrtok: 1,3641) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,7405 (0,7331) eura.

Na euro je aktuálne tlak z dvoch strán, tvrdia ekonómovia nemeckej krajinskej banky NordLB. Hlavným dôvodom je vývoj menovej politiky. Dolár niekoľko dní výrazne posilňuje, pretože trh počíta s tým, že americká centrálna banka (Fed) môže začať obmedzovať monetárne stimuly ešte tento rok. To ukazuje, ako rýchlo sa môže zmeniť nálada trhu. Ešte pred niekoľkými dňami boli investori pevne presvedčení, že Fed začne sprísňovať menovú politiku až niekedy na budúci rok.

Ďalším faktorom, ktorý má negatívny vplyv na kurz spoločnej meny, sú špekulácie, že ECB možno ešte viac uvoľní menovú politiku. Inflácia v eurozóne totiž v dôsledku slabej ekonomiky spomaľuje a ekonómovia varujú pred defláciou. To by mohlo viesť ECB k zníženiu úrokových sadzieb alebo k poskytnutiu ďalších dlhodobých úverov pre komerčné banky. Avšak len málo expertov predpokladá, že ECB bude konať už na svojom zasadnutí budúci týždeň.

01 - Modified: 2025-12-04 16:30:00 - Feat.: - Title: Koruna a hotovosť do ústavy! 02 - Modified: 2025-11-20 19:00:00 - Feat.: - Title: Európsky boj o kontrolu nad vlastnými peniazmi 03 - Modified: 2025-10-30 16:22:39 - Feat.: - Title: Európska centrálna banka začína ďalšiu fázu projektu digitálneho eura, spustené by mohlo byť v roku 2029 04 - Modified: 2025-10-21 13:39:48 - Feat.: - Title: Tranzitná nelegálna migrácia v Česku výrazne klesla, celková však stúpla o 14 percent 05 - Modified: 2025-10-10 15:25:46 - Feat.: - Title: Euro dnes mierne posilňuje, vykazuje však týždenný pokles
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 11:12