Japonskí ministri sa rozhodli, že Bitcoin budú vo svojej krajine považovať za komoditu, nie len za menu. To im napríklad umožní obchody s virtuálnym platidlom zdaniť. Reagujú tak okrem iného na podivný pád vplyvné burzy Mt.Gox. Japonsko sa chce stať prvou krajinou na svete, ktorá zdaní digitálnu menu Bitcoin.
Ministri tamojšej vlády sa v piatok zhodli, že musí byť voči tomuto virtuálnemu platidlu prísnejšie. Obchodovanie s Bitcoinom je čím ďalej bežnejšie, ale zároveň veľmi neisté. Minulý týždeň skrachovala z dosiaľ neznámych príčin popredná bitcoinová burza, tokijská MtGox. Špekuluje sa dokonca o veľkej webovej krádeži. Z počítačov MtGox údajne zmizlo 744 tisíc Bitcoinov v hodnote 350 miliónov dolárov. Tento týždeň skrachovala aj kanadská burza Flexcoin. Neznámy hacker ju vytuneloval.
Podľa denníka Financial Times začnú japonské úrady pripravovať zákonnú reguláciu, ktorá z meny vytvorí komoditu. S Bitcoinom sa teda bude obchodovať a špekulovať podobne ako so zlatom či elektrickou energiou. Tento krok pochopiteľne umožní aj zdanenie, čo bude - vzhľadom na rastúci obchod s Bitcoinom - pre japonskú štátnu pokladnicu veľmi zaujímavé.
„Vláda by mala prevziať väčšiu zodpovednosť. Na niektoré dôležité veci teraz nemá vplyv," upozorňuje japonský opozičný politik Tsutomu Ohkubo. O zdanení obchodovania s Bitcoinom uvažovala aj britská vláda, nakoniec ale od plánu upustila. Kurz Bitcoin je vysoko nestabilný, už v minulosti sa uskutočnilo niekoľko výkyvov. Rýchle prepady jeho hodnoty ukazujú, že je považovaný skôr za vysoko špekulatívnu investíciu. Kritici meny Bitcoin často upozorňujú na jej zneužiteľnosť pre pranie špinavých peňazí.
Kybermenu vytvoril v roku 2009 anonymný vývojár používajúci pseudonym Satoshi Nakamoto. Mena je navrhnutá tak, aby ju nikto nemohol ovplyvňovať, teda ani vlády a centrálne banky. V súčasnosti je v obehu približne 12,4 milióna Bitcoinov.
zdroj: iHNed.cz