Taliansky politik a trojnásobný bývalý premiér Silvio Berlusconi v stredu definitívne opustil parlament, ale podľa analytikov to krajine nepomôže, uviedol portál CNBC. Senát v hlasovaní 194-mi hlasmi proti 112-tim rozhodol, že kontroverznému politikovi odoberie mandát senátora. Zároveň sa 77-ročný Berlusconi kvôli právoplatnému odsúdeniu za daňový podvod nesmie šesť rokov uchádzať o politické funkcie.
To, že opustil taliansku vládu, však podľa odborníkov krajine nepomôže. Reformy to nezrýchli a krajinu čaká ešte dlhá cesta, aby vyriešila svoje hlboké ekonomické problémy. Súčasný premiér Enrico Letta v stredu prehlásil, že jeho vláda je silnejšia a súdržnejšia ako bývalá a sľúbil, že bude dbať na to, aby boli pripravované reformy čo najsilnejšie a čo najskôr v platnosti.
Doteraz už Taliansko zaviedlo mnohé opatrenia, ktoré mali smerovať k zníženiu deficitu a splneniu európskych pravidiel ohľadne výšky dlhu. V skutočnosti však podľa ekonómov hrozí, že súčasná trojpercentná úroveň deficitu ešte porastie a výrazne prekročí limity Európskej únie. Taliansky dlh vo vzťahu k hrubému domácemu produktu je v súčasnosti druhý najvyšší v eurozóne. Prví sú Gréci.
Investori boli ochotní prepáčiť Taliansku politické prešľapy a peniaze z krajiny nevyberali, krajina je však v recesii už 27 mesiacov, čo pozitívny vývoj reforiem nenaznačuje. "Talianski politici boli vždy neschopní a Berlusconiho odchod na tom nič nezmení," povedal dnes Michael Hewson, trhový analytik z CMC Markets pre CNBC.