StoryEditor

Grécko nie je náš problém, odkazujú lídri G7

01.06.2015, 14:55
Autor:
TASRTASR

Grécko nebude témou rokovaní lídrov skupiny G7 (siedmich najvyspelejších štátov sveta), ktoré sa začínajú v nedeľu 7. júna v Bavorsku. Uviedol to dnes hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert, podľa ktorého je úlohou vlády v Aténach a tzv. inštitúcií, aby našli riešenie gréckej krízy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pripomenul, že medzi inštitúciami (Európskou úniou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom) a Gréckom prebiehajú neustále diskusie, ktoré, ako dúfa, prinesú nakoniec riešenie, keďže je ich úlohou nájsť riešenie, a nie úlohou G7.

Aj nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyjadril nádej, že sa Grécku a jeho veriteľom podarí čo najskôr uzavrieť rokovania o reformách, ktoré sú podmienkou finančnej pomoci. "Verím, že majú na stole všetky návrhy a môžeme len dúfať, že tí, ktorí majú politickú zodpovednosť, využijú čas, ktorý im ešte zostáva na dosiahnutie dohody," vyhlásil.

Grécko a jeho veritelia sa zhodli na tom, že potrebujú čo najrýchlejšie dospieť k dohode o reformách, keďže Aténam sa v pôvodne naplánovanom termíne, teda do konca mája, nepodarilo uzavrieť dohodu s inštitúciami.

Atény už štyri mesiace rokujú s veriteľmi o návrhu reforiem, ktoré krajine pomôžu dostať dlhy na udržateľnú úroveň a postaviť ekonomiku na nohy. Nová grécka vláda, ktorá nastúpila do funkcie po voľbách koncom januára, odmieta však niektoré reformy, najmä reformu trhu práce, dôchodkov a prepúšťanie v štátnej správe. No bez dohody riskuje, že jej dôjdu peniaze a bude musieť vyhlásiť bankrot.

Tlak na Grécko pritom stúpa, keďže už 5. júna má poslať prvú časť z júnovej splátky z úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF). Navyše, 30. júna vyprší platnosť záchranného programu.

Nemecký vicekancelár Gabriel v máji upozornil Grécko, že peniaze od veriteľov dostane len za reformy.

V nedeľu (31.5.) rokoval grécky premiér Alexis Tsipras s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Nemecká vláda označila atmosféru rokovaní za "konštruktívnu", ďalšie podrobnosti však hovorca Seibert novinárom neprezradil. A dodal, že grécka kríza nebude témou ani dnešného rokovania Merkelovej, Hollanda a predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktoré sa uskutočnia večer v Berlíne.

01 - Modified: 2007-06-14 15:31:00 - Feat.: 0 - Title: KDH with Hrusovsky Has Bigger Coalition Potential, Indicates Survey
01 - Modified: 2023-03-17 13:08:22 - Feat.: - Title: Materská firma skrachovanej americkej banky SVB vyhlásila bankrot, požiadala o ochranu pred veriteľmi 02 - Modified: 2023-03-17 08:38:53 - Feat.: - Title: V USA hrozil ďalší bankrot, banke First Republic pomohli americké veľkobanky 03 - Modified: 2023-03-16 12:28:18 - Feat.: - Title: V Credit Suisse ide o bilióny, nie miliardy. V stávke je povesť celého Švajčiarska 04 - Modified: 2023-02-24 20:59:27 - Feat.: - Title: Krajiny, ktoré pomáhajú Rusku vyhýbať sa sankciám, za svoje konanie zaplatia, tvrdí skupina G7 05 - Modified: 2023-02-24 17:38:51 - Feat.: - Title: Rusko musí ukončiť agresiu a stiahnuť svojich vojakov z celého územia Ukrajiny, zhodli sa krajiny G7
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. apríl 2023 09:06