StoryEditor

Na jar sa rozhodne. Európu môžu zaplaviť natlačené eurá

26.11.2014, 17:49
Autor:
TASRTASR
Európska centrálna banka (ECB) rozhodne možno už v 1. kvartáli budúceho roka, či bude nakupovať dlhopisy štátov eurozóny.

Vyhlásil to dnes viceprezident ECB Vitor Constancio. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa Constancia banka na budúci rok dokáže lepšie posúdiť, či je potrebné rozšíriť doterajší program nákupu dlhopisov a spustiť tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE), aby pomohla ekonomike.

ECB v októbri začala nakupovať tzv. kryté dlhopisy (Covered Bonds) v rámci opatrení na podporu hospodárstva, ktoré majú zabrániť návratu recesie do eurozóny. Cieľom týchto opatrení je povzbudiť banky v menovej únii, aby začali poskytovať viac úverov, a to najmä malým a stredným podnikom, a pomohli tak ekonomike udržať a zrýchliť rast. Banka teraz pozorne sleduje, či sa vývoj na bankovom trhu zhoduje s jej očakávaniami. A ak nie, začiatkom budúceho roka zváži, či rozšíri svoj program o nákup vládnych a prípadnej aj firemných dlhopisov.

Prezident ECB Mario Draghi podľa analytikov "otvoril dvere" pre nákup ďalších dlhopisov minulý týždeň, keď vyhlásil, že banka ECB môže "ešte viac rozšíriť svoje intervencie".

A dnešné Constanciove slová sú doteraz najjasnejším signálom, čo sa týka časového harmonogramu QE.

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. január 2026 22:57