Alejandro Villarreal cestoval do práce luxusným Google busom zo San Francisca do neďalekého Mountain view, ako každé ráno. Keď však nastúpil, autobus obkolesili demonštranti s transparentam a bránili vozidlu pohnúť sa. Miestni obyvatelia totiž zamestnancov Google, ale aj ostatných IT firiem a startupov nenávidia. Dobre platení IT experti sú totiž ochotní vynaožiť na ubytovanie oveľa vyššie sumy, ako pôvodní rezidenti. Ceny nájmov v San Franciscu sa zvýšili tak, že pôvodní obyvatelia nedokážu svoje nájmy platiť a tak pribúda príkazov na vysťahovanie.
Zdražovanie pre zábavu
V San Franciscu a jeho okolí je vyše 1700 technologických firiem, ktoré dávajú prácu 44 tisíckam ľudí. To však vytláča ľudí, ktorí v San Fraciscu bývajú, alebo by bývať chceli. „Na obhliadku príde chlapec s výzorom študenta, no s plnou šekovou knižkou. Často dajú majiteľovi celý ročný nájom vopred a veľmi často je to vyššia suma, akú majiteľ požaduje,“ píše na svojom blogu jedna z aktivistiek Rebecca Solnit, ktorá rovnako bojuje proti množiacim sa príkazom na vysťahovanie. Podľa nej sa títo bohatí IT experti „hrajú na aukcie“ a zvyšujú ceny nájmov len tak, zo zábavy. Ceny nehnuteľností v tejto oblasti vďaka cenovým vojnám vzrástli o desať až 130 percent.
Nič sa nedá robiť
Radnica však má v tomto prípade zviazané ruky. Podľa zákona totiž nikomu nemôže zakazovať alebo prikazovať, kde má bývať a už vôbec nesmie regulovať ceny nehnuteľností. Mesto hippies, umelcov a spisovateľov tak ovládli počítačoví experti. Tí však vytláčajú aj rodiny s deťmi. Podľa sčítania ľudu tvoria ľudia pod 18 rokov iba 13,4 percenta obyvateľstva.