Český minister financií Andrej Babiš investoval vklady štátu uložené v Českej národnej banke na peňažnom trhu. Tie podľa neho v ČNB nezarábali a štát tak prichádzal o miliardy českých korún. Informoval o tom portál e15.cz.
Objem vkladov štátu v centrálnej banke podľa údajov ČNB klesol od ústavnej Sobotkovej vlády do konca marca o 92 percent. Teda o 36 miliárd korún. (1,3 miliardy eur).
Peniaze boli podľa denníka E15 investované na peňažnom trhu v situácii, kedy bolo definitívne potvrdené, že teraz nebudú potrebné a môžu sa preto investovať.
Rizikové investície
Česko malo na účtoch centrálnej banky k 10. marcu tohto roku uložené len niečo cez tri miliardy českých korún (teda približne 110 miliónov eur), čo je najmenej v histórii krajiny. Minulý rok mal štát na účtoch centrálnej banky v prieme 50 miliárd českých korún (1,8 miliardy eur).
Časť peňazí, ktorú má štát v ČNB uloženú v eurách, bola podľa informácií denníka krátkodobo investovaná s výnosom okolo 0,25 percenta. Štandardné úročenie štátnych peňazí v centrálnej banke sa pritom pohybuje okolo 0,04 percenta. Relatívne vysoký výnos však môžu ponúknuť len rizikovejšie destinácie.
"Takto vysoký výnos v súčasnosti ponúknu len trojmesačné pokladničné poukážky krajín, ako je napríklad Španielsko alebo Taliansko," uvádza hlavný ekonóm Českej sporiteľne David Navrátil.
Predtým sa tak masívne neinvestovalo
Ministerstvo investovalo na peňažnom trhu už skôr, nie však s tak masívnym objemom peňazí. Doteraz bolo totiž kvôli legislatívnemu obmedzeniu možné investovať len časť voľných prostriedkov.
Napríklad eura uložené na účtoch v ČNB umožnila investovať až novela rozpočtových pravidiel platná od začiatku minulého roka a zjednotenie peňažných tokov štátnych inštitúcií na jednom účte v rámci štátnej pokladnice. "Ministerstvo má tak k dispozícii väčší objem peňazí, ktorých toky môže racionalizovať investíciami," uvádza Jaromír Šindel zo Citi.
"V súvislosti s novelou dochádzalo k postupnému zaraďovaniu týchto peňazí do správy ministerstva financií. To sa týkalo aj tokov v eurách, ktorých konanie prebiehalo v roku 2013 v pilotnom režime s predpokladanou prevádzkou naplno od januára 2014, "uvádza podpredseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Peniaze ležali ladom
Podľa súčasného šéfa štátnych financií Babiša necháva český štát zbytočne ležať ladom peniaze, ktoré by inak mohol miesto pôžičiek využiť na pokrytie svojich nákladov alebo ich dokonca výhodne investovať, zaznelo z radov poradcov ministra financií. Ročne vraj ide až o päťdesiat miliárd, ktoré si krajina musí zbytočne požičiavať. Časť týchto peňazí leží aj na účtoch v Českej národnej banke.