Jeden Big Mac s hranolkami obsahuje takmer 1700 kalórii. Práve fast-foody sú jedným z dôvodov, prečo dnes priemerný človek prijme o 420 kalórií denne viac ako pred polstoročím.
Vyšší príjem energie však ani zďaleka nepotiahli len vyspelé krajiny. Prispeli k nemu aj rozvojové krajiny, vďaka čomu sa podarilo výrazne znížiť aj počet hladujúcich vo svete. Vyplýva to z dlhodobého prieskumu Medzinárodnej organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Rastúcu spotrebu potravín a prijatých kalórií sprevádzajú aj výrazné zmeny v zložení jedál. Za posledných 50 rokov došlo k výraznému odklonu od koreňovej a hľuzovej zeleniny. Ľudia dnes konzumujú omnoho viac jednál obsahujúcich živočíšne produkty a rastlinné oleje. Približne polovicu energie však ešte stále prijímame z obilnín.
Priemerný denný príjem kalórií na osobu by dnes mohol byť ešte vyšší nebyť dočasného prepadu v postkomunistických krajinách v priebehu 90. rokov.
Turbulentým vývojom si však prešla najmä Čína. Ešte v roku 1961 sa po katastrofálnych reformách Mao Ce-tunga a následnom hladomore ocitla na samom dne svetového rebríčka. Vďaka rýchlemu ekonomickému rastu však už dnes s prehľadom dobieha aj vyspelé krajiny. Čína sa však v posledných rokoch začína odkláňať od svojej tradičnej potraviny. Údaje FAO totiž ukazujú na výrazný pokles popularity jedál obsahujúcich ryžu.
Situácia sa zlepšila aj v Afrike, no kvôli politickej nestabilite a neustálym vojnám tu rástol priemerný príjem kalórií na osobu za deň len pomaly. Na týchto mapách si môžete pozrieť omnoho podrobnejšie, ako sa menila situácia medzi rokmi 1961 a 2009 v takmer všetkých krajinách sveta: