Spojené štáty sa od dnešnej polnoci, keď sa v USA začal nový fiškálny rok, dostali prvýkrát po 17 rokoch do platobnej neschopnosti. Dôvodom je fakt, že Kongres sa nedokázal dohodnúť na novom rozpočte, čo znamenalo zastavenie financovania viacerých vládnych programov a služieb. Takmer milión štátnych zamestnancov ostalo od dnešného dňa na nútenej dovolenke, čo sa podľa vlády aj ekonómov nepriaznivo odrazí na ďalšom vývoji americkej ekonomiky.
Akcie na európskych trhoch dnes mierne vzrástli, aj keď sa stále držia pod 3-týždňovým minimom, pod ktoré spadli v pondelok. Mierny posun smerom nahor odráža nádeje investorov, že čiastočné odstavenie vládnych úradov v USA od financií sa čoskoro vyrieši. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Amerika bude trpieť na viacerých frontoch
Podľa analytika z X-Trade Brokers Kamila Borosa pozastavenie činnosti federálnych inštitúcií zasiahne ekonomiku viacerými spôsobmi. Medzi hlavnými dopadmi bude nižšia spotreba štátu, nižšia spotreba zamestnancov a ľudí dostávajúcich niektoré dávky, horší prístup k úverom a hypotékam od federálnych agentúr, pokles tržieb zatvorených verejných subjektov (napr. národných parkov, múzeí). V horizonte niekoľkých dní by dopad na HDP mal byť limitovaný, nakoľko sa tok týchto peňazí obnoví a samozrejme dôjde aj k "dohnaniu" väčšiny stratenej aktivity.
Čím dlhšie ale bude ochromenie trvať, tým väčšie straty na HDP je možné očakávať. V prípade dvojtýždňového ochromenia sa odhady straty HDP za tretí kvartál pohybujú v rozmedzí 0,2-0,6 pct. HDP anualizovane (t.j. zhruba 0,05-0,15 pct. HDP v samotnom kvartáli). Zároveň Amerika 17. októbra narazí na dlhový strop. To je už druhý závažný problém, ktorý musia Spojené štáty riešiť. Čo sa týka trhov, očakáva sa, že apetít po riziku bude nízky. Výrazné výpredaje dlhopisov či akcií sa neočakávajú, nakoľko trhy už po viacnásobnej dohode minútu pred dvanástou tieto politické hry prekukli.
Európske trhy sa neboja, akcie rastú
Celoeurópsky akciový index Stoxx Europe 600 vzrástol predpoludním o 0,3 percenta na 311,36 bodu, keď zareagoval najmä na fakt, že aktivita výrobného sektora eurozóny vzrástla v septembri už tretí mesiac po sebe. Na jednotlivých európskych burzách bol dnes dopoludnia vývoj rôzny, keď hlavný index Londýnskej burzy FTSE 100 klesol o 0,1 %, no index Frankfurtskej burzy DAX 30 vzrástol o 0,6 % a Parížskej burzy CAC 40 sa zvýšil takmer o 0,8 %.
Na Wall Street bola včera kvôli pokračujúcim rokovaniam o odvrátenie platobnej neschopnosti cítiť nervozita. Futures indikovali najprv prepad o jedno percento, ale úvod seansy bol nakoniec so stratami indexov cez pol percenta. Do záveru, keď ešte stále nebol známy výsledok politických debát, potom hlavný index S & P 500 došiel s 0,6% stratou. Dolár oslabil len mierne z včerajších večerných 1,353 USD / EUR až na 1,3551 USD / EUR.
Výnos 10-ročného amerického dlhopisu rastie o 3 bázické body na 2,64 percenta. Index kľúčových komodít S & P GSCI klesá tretí deň v rade - dnes o 0,3 percenta. Rovnako stráca ropa, ktorá sa tak dostáva na nové trojmesačné minimum blízkosti 102 dolárov za barel. Z neistoty opäť ťažia drahé kovy, ale len mierne - zlato rastie o 0,4 percenta na 1333,4 dolára za uncu a striebro o 0,6 percenta na 21,83 dolára za uncu.