Petr SpeychalMafra/Michal Šula
StoryEditor

Polícia zasahuje u majiteľa strojárskeho gigantu. Český milionár sa už zbavoval majetku

12.05.2016, 10:10
Polícia má opäť na muške českého multimilionára, majiteľa strojárskeho gigantu ČKD a tiež hokejovej Sparty Praha.

Potom, čo už pred dvoma rokmi urobila domovú prehliadku v jeho dome a kanceláriách kriminálna polícia, vyrazili ráno českí detektívi protikorupčného útvaru spolu s colníkmi a pracovníkmi finančnej správy na raziu do Speychalovej spoločnosti ČKD Praha DIZ.

"Pracovníci tímu Daňová kobra dnes vykonávajú úkony trestného konania v rámci prípadu, ktorým sa zaoberáme. Podávanie informácií z trestného konania si vyhradilo Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe," uviedol hovorca policajného Útvaru odhaľovania korupcie a finančnej kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

Polícia zároveň prehľadáva aj areál na pražskom Bohdalci, kde je sídlo celej skupiny ČKD Group. Na firmu, ktorá sa okrem iného podieľala na stavbe tunela Blanka - dodávala aj káble, ktoré nevydržali prívalový dážď a kvôli ktorým sa otvorenie odkladalo - vydala podľa informácií MF DNES Finančná správa takzvaný zaisťovací príkaz. Vydanie zaisťovacieho príkazu znamená, že pracovníci finančného úradu zadržia peniaze alebo majetok spoločnosti do tej doby, než sumu uvedenú v príkaze neuhradí.

Speychal sa ešte pred policajným zásahom začal zbavovať svojho majetku. Ako zistila MF DNES, už začiatkom roka predal rozsiahle pozemky v pražských Vysočanoch za cenu vyše 400 miliónov korún (14 miliónov eur).

O Speychalovi sa hovorí aj v súvislosti s únikom dát firiem registrovaných v daňových rajoch v rámci kauzy Panama Papers. Speychal v databáze figuruje v dvoch záznamoch, čo však nemusí znamenať nič nelegálne.

51-ročný Petr Speychal je známy predovšetkým vďaka svojim aktivitám v hokeji. Vlastní pražskú Spartu a bol pri zrode tímu HC Lev Praha. Oficiálne je majiteľom spoločnosti ČKD Asset, ktorá ovláda skupinu firiem okolo strojární ČKD. Vlani na jeseň ho polícia zadržala a vypočúvala pre podozrenie z daňových únikov. Nebol však z ničoho obvinený.

01 - Modified: 2022-08-12 19:22:52 - Feat.: - Title: Agenti FBI pri Trumpa našli 11 súborov utajovaných dokumentov, uvádza WSJ 02 - Modified: 2022-08-12 18:43:17 - Feat.: - Title: Dodávky ropy do Česka ropovodom Družba boli po ôsmich dňoch obnovené 03 - Modified: 2022-08-12 10:24:20 - Feat.: - Title: Z horiaceho auta prevážajúceho migrantov policajti vytiahli osem ľudí 04 - Modified: 2022-08-12 13:16:19 - Feat.: - Title: Problém, ktorý odstavil ropu aj Slovensku, je odstránený. Banka zmenila rozhodnutie, Kyjev obdržal platbu 05 - Modified: 2022-08-11 17:40:00 - Feat.: - Title: Česko bude mať druhý vrtuľník s krvou na palube, raneným zvýši šancu na prežitie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. august 2022 05:56