StoryEditor

Najlacnejšia hypotéka? Navštívte makléra

14.09.2010, 00:00
Ak si chcete vybaviť najlacnejšiu a najrýchlejšiu hypotéku, v prvom rade je potrebné zorientovať sa, to znamená spraviť si prehľad na trhu, zistiť podmienky, časové lehoty aj ceny.

Dá sa to spraviť tak, že záujemca o úver navštívi všetky banky, presurfuje internet, opýta sa známych a spraví podrobné poznámky. Ide o jednoduchšie- navštívi hypotekárneho makléra, ktorý mu spraví prehľad a pripraví ponuky hypoték na počkanie a na jednom mieste. 

Len porovnaním všetkých ponúk a podmienok je možné vybrať si tú najlacnejšiu hypotéku. Čo sa týka bankových poplatkov, záujemcovia o úver môžu sledovať bankové kampane, ktoré pravidelne lákajú na nižšie úrokové sadzby a úvery bez poplatkov. Ak človek porozumie celému procesu, môže sa tiež vyhnúť tomu, aby zbytočne platil vyššie poplatky na katastri alebo za overovanie dokumentov, podpisov alebo notárske zápisnice.

Pred návštevou banky alebo makléra je potrebné pripraviť si informácie o svojom príjme, výdavkoch, rodinnej situáciu a celkovú predstavu o financovaní vrátane časového rámca. Výhodnejšie alebo vyššie úvery spravidla získajú manželské páry alebo partneri, najmä ak sú obaja zamestnaní a majú minimálne výdavky. Taktiež sú na tom lepšie zamestnanci na trvalý pracovný pomer oproti živnostníkom alebo tým, ktorí pracujú na dobu určitú.

Príjmová stránka však nie je jediné kritérium, dôležitý je tiež typ a hodnota nehnuteľnosti, ktorou bude úver zabezpečený. Nie každý klient získa 100% financovanie, banky zväčša poskytnú 70-90% z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Úroková sadzba sa potom odvíja od zhodnotenia všetkých parametrov a líši sa tiež pri ponúkaných fixáciách (1-5 alebo 10 rokov, prípadne variabilná sadzba)

Alexander Kmeť

hypotekárny špecialista spoločnosti Hypocentrum

 

01 - Modified: 2005-02-18 07:24:00 - Feat.: 0 - Title: Šaron označil misiu nového amerického vyslanca za kľúčovú pre mierový proces 02 - Modified: 2005-02-18 07:38:59 - Feat.: 0 - Title: Čo všetko obnáša výstavba domu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. december 2025 20:43