Myslíte si, že Portugalsko bude musieť požiadať o druhý balík záchrany?
Odhadujeme, že portugalská recesia môže byť hlbšia, než predpokladala vláda, čo môže vytvoriť väčšiu dieru vo financovaní, než sa predpokladalo v záchrannom programe. Navyše, nálada na trhu je rozhodne proti Portugalsku, a hoci sa neočakáva návrat krajiny na dlhodobé dlhopisové trhy až do druhej polovice roka 2013, existuje riziko, že úroky z dlhopisov sa dovtedy nevrátia na udržateľnú úroveň. V dôsledku toho sme presvedčení, že Portugalsko bude musieť požiadať o ďalšie financovanie z trojky.
Kedy sa môže Portugalsko vrátiť na kapitálové trhy?
To bude závisieť od viacerých faktorov. Ak by dosiahla ekonomika lepšie výsledky, ako sa očakávalo, a vláda by bola úspešná so svojím programom reforiem, existuje šanca, že sa Portugalsko vráti v plánovanom čase. V tejto chvíli táto možnosť nevyzerá veľmi reálne.
Čo je najväčší problém portugalskej ekonomiky?
Hlavným problémom je rast. Ekonomika sa trápila už pred vypuknutím krízy a kontrakcia sa očakáva v tomto a pravdepodobne aj nasledujúcom roku. V dlhodobom horizonte bude fiškálna konsolidácia bez rastu nemožná.
Čo by sa stalo na finančných trhoch, ak by Portugalsko požiadalo o ďalšie peniaze? Môžu investori ešte veriť, že krajiny PIGS dostanú svoje finančné problémy pod kontrolu?
Šírenie nákazy bude závisieť od situácie ostatných krajín. V tejto súvislosti očakávame, že akcia ECB, ktorá ponúka úvery bankám eurozóny, zníži pravdepodobnosť úplného rozšírenia krízy.
Sú problémy Grécka a Portugalska v niečom podobné?
Hoci je situácia v Grécku výrazne horšia, obe tieto krajiny majú problém konkurencieschopnosti.
Aké sú výhody portugalskej ekonomiky v porovnaní s Gréckom?
Portugalskej vláde sa podarilo realizovať viacero politicky zložitých reforiem s tým, že sociálna situácia zostala pokojnejšia. Krajina tiež, na rozdiel od Grécka, splnila svoj fiškálny cieľ pre rok 2011, no dosiahlo to iba jednorazovými opatreniami, ktoré nebude môcť opakovať v budúcnosti.
Je záchrana Grécka lepší spôsob, než bankrot?
Koniec koncov, Grécko čelí problému solventnosti a dlhy sa budú musieť znížiť. Z dlhodobého hľadiska bude musieť Grécko zavádzať reformy, ak chce zostať v eurozóne.
Aké krajiny v eurozóne sú podľa vás ďalšími kandidátmi na záchranu?
Okrem troch krajín, ktoré už majú záchranný program, sa do nestabilnej situácie dostávajú Taliansko a Španielsko. V súčasnej dobe však odhadujú, že by mali byť schopné prežiť bez zachrány, hoci riziká sú tu stále.
Diego Iscaro
analytik IHS Global Insight