Keď prepukla kríza na Ukrajine, väčšina sa domnievala, že euro kvôli tomu oslabí. V skutočnosti ale došlo k pravému opaku. Spoločná mena posilnila a kľúčovým dôvodom bolo to, že slúžila ako bezpečné útočisko pre peniaze, ktoré prúdili preč z Ruska. Zdá sa, že podľa Rusov je euro bezpečnejšie než dolár. Pre Európu to však nie je dobrá správa, pretože tento vývoj znamená utiahnutie monetárnych podmienok v čase, keď európska ekonomika zápasí s nízkou infláciou a rastom. Ani v Nemecku nie je nikto, kto by volal po utiahnutí menovej politiky. A napriek tomu k nemu dôjde, ak ECB nebude reagovať na silu eura.
Pravdepodobne jediný faktor, ktorý teraz bráni euru pred ešte väčším posilnením, je Mario Draghi a jeho varovanie pred silou spoločnej meny. Avšak ťažko povedať, ako dlho bude táto prekážka fungovať. Určite to nebude dlho v prípade, že západ prijme v reakcii na Putinove provokácie ďalšie sankcie. Nemecko a Bundesbanka by ďalšie monetárne uvoľnenie mali podporovať aj preto, že tejto krajine hrozí negatívny exportný šok vyvolaný sankciami proti Rusku. Nemecko by naopak mohlo zastávať tvrdší postoj ohľadom sankcií, keby si bolo isté, že jeho exporty neohrozí kapitál utekajúci z Ruska.
Súčasná situácia v nemeckej ekonomike a užšia geopolitická spolupráce s USA sú v súlade s ďalším monetárnym uvoľňovaním. Nemecký prebytok bežného účtu vo februári klesol na 13,9 miliardy eur, v januári dosiahol 15,2 miliardy eur. Aj v Nemecku sa navyše začína prejavovať nízka inflácia a táto krajina by tak mala byť k monetárnemu uvoľneniu otvorenejšia. Nemci začínajú chápať, že používanie meny, ktorá slúži ako bezpečné útočisko, nie je nič jednoduché. Ďalšie provokácie Moskvy a ďalšie sankcie zvyšujú pravdepodobnosť následného posilňovanie eura. A to by mohlo poslať Nemecko aj zvyšok eurozóny späť na kolená. Euro "studenej vojny" sa stáva skutočnou hrozbou oživenia eurozóny. Nie je na čo čakať.