StoryEditor

Dolár zavrtí psom a zo zvyšovania sadzieb možno nič nebude

08.01.2015, 08:57

Americký dolár sa akoby nevedel dočkať nového roka, aby nabil sily v súboji, v ktorom sa prebojoval cez silnú úroveň 1.20 EUR/USD a na páre USD/CHF k obchodovaniu nad paritou. Ide pritom o mimoriadne silné technické úrovne, špeciálne úroveň 1.20 na páre EUR/USD viac-menej odolávala od roku 2006.

Je viacero dôvodov, ktoré stoja za silou dolára, z ktorých najviditeľnejšia je nekoordinovaná monetárna politika hlavných centrálnych bánk. Na jednej strane je BoJ a ECB s ich monetárnym uvoľňovaním, ktoré kontrastuje s americkým FEDom, ktorý naopak monetárnu politiku sprísňuje. Dokonca si brúsi zuby na prvé zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré by mohlo prísť v apríli, ak budú dobré výsledky z trhu práce.

Pre USD je priťažujúcou okolnosťou fakt, že hráči na rozvíjajúcich sa trhoch, vrátane Číny, počas posledných rokov požičali bilióny v úveroch denominovaných v amerických dolároch, a to počas tlačenia peňazí FEDom v podmienkach extrémne nízkych úrokových sadzieb a v očakávaní toho, že Spojené štáty budú naďalej devalvovať svoju menu. Dnes tieto úvery vyzerajú byť ako dosť zlý nápad, keďže americká mena vystrelila zo svojich miním z roku 2011. Aby toho nebolo dosť, tak kolaps cien ropy v posledných mesiacoch kompletne vymazal devízové rezervy niektorých ropných exportérov a Čína môže svoje rezervy rýchlo stratiť kvôli odlivu kapitálu. Diverzifikácia rezerv – ktorá historicky preferovala euro – totiž takmer vymizla.

Zaujímavý vývoj je však v tejto súvislosti na páre USD/JPY, ktorý ostáva pod svojim vrcholom cyklu od začiatku decembra (rovnako tak od pondelkového obchodovania), zatiaľ čo USD dosahuje svoje maximá takmer na všetkých ostatných frontoch. Dôvodom je pravdepodobne sústredenie trhov na blížiace sa zasadnutie ECB a obavy z Grexitu. Avšak akýkoľvek program monetárneho uvoľňovania, aj keby ho oznámili hneď na tohtomesačnom zasadnutí ECB, bude len zlomkom radikálnej monetárnej expanzie BoJ, takže očakávam, že JPY bude čoskoro znova strácať.

Moje predpovede za posledných pár rokov poukazovali na silu USD v strednodobom až dlhodobom horizonte. Aj keď to trvalo oveľa dlhšie ako som čakal, minulý rok USD nabral sily a zastabilizoval sa. Sila USD v krátkodobom horizonte však prekonáva všetky očakávania nielen moje, ale aj trhového konsenzu. Rizikom tohoto vývoja je, že sme dospeli k dramatickému vrcholu sily USD oveľa skôr, ako sa čakalo, a tak hrozí, že v duchu hesla “chvost vrtí psom” silný dolár donúti FED prehodnotiť svoj plán zvýšenia úrokových sadzieb.

01 - Modified: 2007-02-09 14:31:00 - Feat.: 0 - Title: Siemens vyvinul najrýchlejšiu sieť na svete
01 - Modified: 2024-05-24 16:28:48 - Feat.: - Title: Americký dolár dnes oslabuje, investori si vyberajú nedávne zisky 02 - Modified: 2024-05-22 16:10:15 - Feat.: - Title: Dolár mierne posilňuje voči euru, čaká sa na zverejnenie zápisnice zo zasadnutia Fedu 03 - Modified: 2024-05-20 10:48:25 - Feat.: - Title: Kam smerujú dlhopisové výnosy? 04 - Modified: 2024-05-17 13:54:17 - Feat.: - Title: Aj po pozitívnych ekonomických údajoch je americký Fed v otázke redukcie sadzieb opatrný 05 - Modified: 2024-05-16 18:00:00 - Feat.: - Title: Jednostranné snahy o podporu jenu sú drahé a zbytočné
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. máj 2024 04:59