StoryEditor

Monitor zahraničnej tlače

18.08.2003, 00:00
Autor:
HNHN

The New York Times
Keď mesto New York stratilo prúd, starosta Michael Bloomberg dokázal, že vie byť lídrom. Doteraz totiž ešte nestál v situácii, keď New York čelil potenciálnej katastrofe. Zachoval sa s úchvatným a veliteľským pokojom a pre tých, ktorí mohli sledovať televíziu, bol ako všadeprítomný. Newyorčania - spotení, unavení, smädní, neraz uviaznutí v nehostinných podmienkach, vstávali v piatok s pocitom, že magistrát urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby im pomohol prekonať najväčší výpadok elektrického prúdu v histórii krajiny. (Bloombergov moment, editorial, 17. 8.)

Toronto Star
Teraz to vyzerá, že najhoršie výpadky prúdu v dejinách vznikli po systémovej chybe niekde v Ohiu, Michigane, Pennsylvánii či New Yorku, a nie ako nás obviňovali - v Ontariu. No z hospodárskych škôd a spôsobených problémov nemôžeme viniť Američanov. Náš výpadok sa začal pred ôsmimi rokmi po rozhodnutí konzervatívnej vlády, ktorým sa dereguloval a privatizoval náš trh s elektrickou energiou. (Súkromný prúd, verejný chaos, Howard Hampton, 17. 8.).

The Detroit News
Zatiaľ čo energetické spoločnosti, demokrati, Bushova administratíva a ekológovia hľadajú zodpovedného za veľký "blackout 2003" navrhujem, aby sa najprv všetci dobre pozreli do zrkadla. Sme najrozmarnejšími užívateľmi elektrickej energie na svete. Máme viac klimatizácií než hocikde na svete. Televízor v každej izbe a počítač na každom stole. (Dúfajme, že výpadok zasvieti na nápravu, Daniel Howes, 17. 8)

Toledo Blade
Výpadok prúdu tiež poznačil životné prostredie, najmä v okolí Erijského jazera či riek pri Detroite a Cuyahoge. Milióny galónov splaškov sa dostalo od Ann Arbor po Cleveland do prírody. ("Blackout" spôsobil masívne znečistenie, Tom Henry, 17. 8.)

01 - Modified: 2002-11-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Je chybou, že nevieme definovať náklady na vedu, zdravotníctvo...
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 03:23