Kakao vlani obsadilo druhú priečku v pomyselnom rebríčku výkonnosti komodít. Podľa singapurskej brokerskej spoločnosti Phillip Futures by sa tento rok kľúčová surovina pre výrobu čokolády mohla umiestniť ešte lepšie, hlavne kvôli očakávanému poklesu produkcie v najväčších pestovateľských krajinách.
Dobrý koniec roka
Kotácie kakaových bôbov zakončili rok 2013 s 26 % ziskom, čím len tesne zaostali za 27 %, o ktoré si medziročne polepšil zemný plyn. Za zdražovaním kakaa stáli obavy obchodníkov z toho , že nedostatočná ponuka nebude stíhať rastúcemu dopytu. Stredom pozornosti boli Pobrežie Slonoviny a Ghana, ktoré sa na globálnej produkcii podieľajú viac než spolovice. V oboch krajinách nespadlo príliš zrážok, takže sa rozmnožili obavy o výsledok úrody v sezóne 2013/2014, ktorá začala v októbri. Ak struky, v ktorých sú uložené bôby, používané po rozdrvení na výrobu čokolády, nedostanú dostatočnú vlahu, nemôžu plnohodnotne dozrieť.
Do nového roka síce kakao vstúpilo trojpercentným poklesom na sedem týždňovej minimum, k čomu dopomohli nové zásoby zo západnej Afriky, ale manažéri Phillip Futures v rozhovore pre CNBC uviedli, že trh tento rok prejde štrukturálnymi zmenami, ktoré sa zásadne podpíšu na rovnováhe dopytu a ponuky.
Zmena plodín
„Plantáže v Pobreží Slonoviny sa skôr sústredili na kakao, ale teraz zisťujú , že je výhodnejšie pestovať palmy na olej a kaučukovník, pretože tie im prinesú príjem v priebehu celého roka. Z kakaa je možné niečo získať len po zbere," hodnotí podnikateľské zámery západoafrických poľnohospodárov Avtar Sandhu z Phillip Futures. Jeho firma očakáva, že pokles produkcie spolu so slušnou spotrebou kakau vydláždi cestu k ďalšiemu úspešnému roku.
Odhadovať vplyv rastu ceny východiskovej suroviny na finálne produkty nie je ľahké. Výrazné zdražovanie by ale mohlo mať pre výrobcov cukroviniek nepríjemné následky. Ich kumulované tržby ročne dosahujú 114 mld USD. Kakao sa na cene priemernej čokoládovej tyčinky podieľa z 10 %. Z jednej tony bôbov sa vyrobí približne 7250 tyčiniek po 100 gramoch.
Kakaová kríza?
Absolútne najdôležitejším trhom zostáva západná Európa, na ktorú pripadá približne tretina globálneho dopytu. Nasleduje Severná Amerika s 20 % podielom na trhu. Spoločnosť pre výskum trhu Euromonitor očakáva, že celosvetový predaj čokolády tento rok vzrastie o dve percentá, pričom hlavným ťahúňom by mala byť Ázia s 5 % nárastom sladkého apetítu.
Sandhu odhaduje, že kvôli rastúcemu dopytu bude na trhu chýbať 200 tisíc ton komodity. Medzinárodná organizácia kakaa (ICCO) v decembrovej prognóze deficit pre sezónu 2013 / 2014 odhadla na 70 tisíc ton. Nedostatok produkcie by pritom mal panovať do roku 2018 , čo by bolo najdlhšie deficitné obdobie v histórii ICCO