StoryEditor

Predpovedal hypotekárnu bublinu. Teraz veští katastrofu

29.09.2013, 00:00
Podľa Jeremyho Granthama (na snímke) bude svet čeliť oveľa väčším problémom ako je dlhová kríza.

Jeremy Grantham má za sebou výsledky, ktoré je ťažké ignorovať. Predpovedal internetovú bublinu, potom bublinu hypotekárnu. To prispelo k tomu, že je považovaný za medveďa, ale napríklad na začiatku roka 2009 radil svojim klientom, aby sa už vrátili na trh. Teraz je tomuto hlavnému stratégovi spoločnosti GMO opäť venovaná veľká pozornosť kvôli malthusiánským predpovediam o prichádzajúcej katastrofe. Svetu podľa neho dôjdu potraviny, zdroje budú drahšie a drahšie. Nad všetkým sa potom vznáša hrozba klimatických zmien. Niekedy jeho predikcie znejú tak, ako keby ich prednášal niekto z Greenpeace. Keby išlo o kohokoľvek iného, Wall Street by sa mu vysmiala. Je to ale Jeremy Grantham a tak bude možno načúvať.

Grantham upozorňuje, že ceny komodít klesali asi sto rokov, v priemere o 70 %. Okolo roku 2002 začali obracať, potom nastal prudký rast a ceny sa zhruba strojnásobili. Celý dlhodobý pokles bol zmazaný medzi rokmi 2002-2008. Celá hra sa zmenila a príčinou je pravdepodobne Čína, do ktorej prúdi 45 % vyťaženého uhlia, 50 % cementu a 40 % medi. S podobnými číslami to nejde ďalej bez toho, aby sa niečo pokazilo, tvrdí investor. Kritická je podľa neho situácia najmä pri fosfore. Preberal ju s odborníkmi, ktorí mu povedali, že je ho dosť. Inú odpoveď nemali, aj keď 85 % kvalitného fosforu patrí marockému kráľovi. Čelíme tu tak obmedzeniu, ktoré je oveľa tvrdšie ako pri rope. Vo zvyšku sveta môžu byť zásoby tak na päťdesiat rokov, a to len pri miernejšom raste.

  Redakcia Patria Online ďalej odporúča:

MMF varuje pred stavom rakúskych bánk

Bolo by bez eura skutočne lepšie?

Inflácia v Nemeck stagnovala

Investori by tak mali vlastniť fosfor, potaš, ropu, meď, zinok a ďalšie komodity, snáď s výnimkou hliníka a železnej rudy, ktorých "je moc". Grantham tiež neodporúča uhlie, pretože investície do uhoľných zdrojov sú veľmi vysoké a "ako sa peniaze vrátia, cena solárnej a veternej energie bude pravdepodobne omnoho nižšia". Opačné odporúčanie platí o hnojivách a najmä o potravinách. Pri nich sú tlaky najhoršie a riešením je "veľmi dobré poľnohospodárstvo", z hľadiska investorov potom dobrá poľnohospodárska pôda. "Zostal by som pri stabilných krajinách, ako sú Austrália, Nový Zéland, Uruguaj, Brazília, Kanada a samozrejme Spojené štáty," radí Grantham. Zaujímavé môžu byť aj lesy, aj keď sú "trochu predražené". To je ale podľa investora dnes všetko, čo je odrazom nízkych sadzieb a "zlomyseľného sprisahania zosnovaného Fedom".

"Rád sa zameriavam na hlavnú myšlienku. Pri akciách to je trpezlivosť, hodnota a návrat k priemeru. U spoločnosti to sú zdroje a poškodenie klímy," uvádza investor. Na trhu podľa neho prevláda" otrasne krátkodobý pohľad", to isté ale platí aj o sociálnych problémoch, kde "chceme len počuť, ako rýchly bude rásť a ako je všetko v poriadku". Pri akciách potom Grantham kvôli politike Fedu nevylučuje ďalšiu bublinu. Fed sa snaží zvýšiť spotrebu tým, že podporí ceny akcií, takýto postup ale môže skončiť problémami rovnako ako v minulosti.

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk

Spravodajstvo: www.patria.cz

01 - Modified: 2005-06-28 08:24:46 - Feat.: 0 - Title: Hospodársky vývoj SR v roku 2004 a výhľad na rok 2005
01 - Modified: 2023-09-06 12:02:50 - Feat.: - Title: Invázne druhy rastlín a živočíchov zamorujú planétu. Šíria sa nekontrolovateľnou rýchlosťou 02 - Modified: 2023-08-19 08:30:00 - Feat.: - Title: Svet čelí ďalšej ekologickej hrozbe – hmyz vymiera a ekosystémy skolabujú. Čo by sa stalo, keby sme vyhubili všetky komáre? 03 - Modified: 2023-08-10 09:40:37 - Feat.: - Title: Havaj v plameňoch. Ľudia pred požiarmi utekali do oceánu, celé historické mesto ľahlo popolom 04 - Modified: 2023-08-04 10:00:00 - Feat.: - Title: Stojíme na prahu konca ľudstva? Hrozba jadrovej katastrofy je veľká a rastie, varuje stovka lekárskych časopisov 05 - Modified: 2023-06-22 19:11:05 - Feat.: - Title: Najhoršie obavy sa naplnili, posádka ponorky neprežila. Čo je implózia, kto sú obete a prečo boli mŕtvi zrejme už niekoľko dní?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-patrie, menuAlias = komentare-patrie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2023 00:09