Za súčasnú rozkolísanosť trhov nemožno viniť výhradne rokovania americkej centrálnej banky smerom k začatiu pozvoľného uťahovania menovej politiky, pre ktorý sa zaužíval výraz "TAPERING". Tlak na trhy vytvárajú šíriace sa obavy zo spomaľovania rastu svetovej ekonomiky, ktoré zďaleka nie sú mylné, domnieva sa trhom veľmi dobre známy investor Marc Faber (s prezívkou Doktor Skaza), vydavateľ reportu "Gloom, Boom & Doom".
"V rozvíjajúcich sa ekonomikách nie je prakticky žiadny rast, v Číne dochádza k spomaľovaniu, ktoré je zásadnejšie, než sa stratégovia zrejme domnievajú a ako priznávajú oficiálne štatistiky," vymenováva Faber. Vzhľadom k tomu, že väčšina rastových impulzov pre svetovú ekonomiku v posledných piatich rokoch pochádzala z emerging markets, oslabenie aktivity v tomto regióne tak vytvára tlak na zisky nadnárodných korporácií v rámci "začarovaného kruhu poklesu". Ten je definovaný spomaľujúcimi rozvojovými ekonomikami a "prifúknutými" trhmi aktív, ktoré sa teraz vyfukujú a spätne ovplyvňujú ekonomiku.
Faber reaguje na výrazne zvýšenú volatilitu na svetových akciových trhoch, ktorá pokračuje aj v tomto týždni a budí dojem začiatku nastupujúcej rýchlej korekcie z blízkosti historických maxím, kam trhy vynieslo bezprecedentné kvantitatívne uvoľňovanie Fedu a ostatných svetových centrálnych bánk. S decembrovým oznámením obmedzenia mesačného objemu nakupovaných dlhopisov do bilancie Fedu o 10 miliárd dolárov, ktoré bolo následne zopakované v januári, došla akciovým trhom "šťava". Konkrétne primárne tým rozvojovým a obávaná "nákaza" sa v tomto týždni prenáša aj do USA a Európy.
Začiatok tohto týždňa prebehol v znamení horších makrodát v podobe indexu ukazujúceho na slabú náladu v čínskom sektore služieb, ktorá však nebola takým prekvapením ako mizerná nálada v americkom priemysle. Napriek predpokladu, že januárové čísla sú pravdepodobne dosť vychýlené chladným počasím, prudký prepad nálady v priemysle trhy znervóznel. Index nákupných manažérov v americkom priemysle sa v januári prepadol na 51,3 bodu, hoci konsenzus bol nastavený na 56 bodov, oproti decembru sa výrazne zhoršil index nových objednávok, zásob, produkcie i zamestnanosti.
VIX Index
Vplyv na trhy dobre ilustruje nárast indikátora volatility, tzv "indexu strachu", ktorý v pondelok vyskočil zhruba o 16 percent, po prvýkrát za štyri mesiace nad 20 bodov. Výnos 10-ročného dlhopisu americkej vlády zatiaľ dopadol na 3-mesačné minimum. Faber podľa svojich slov očakáva rast výnosov v dôsledku snahy investorov zakotviť u "safe haven" investícií a jeho rada v niekoľkých posledných mesiacoch preto znie nakupovať. "Zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska americké dlhopisy (Treasurys) nijako rád nemám, pretože na nich možno zarobiť len cca 2,65% ročne v ďalších desiatich rokoch, pre obdobie nasledujúcich troch až šiestich mesiacov sú pravdepodobne lepšou voľbou, ako akcie," povedal Faber.
Investor tiež varoval pred rizikami globálnej úverovej bubliny. "Celkový objem úverov v pomere k veľkosti svetovej ekonomiky je teraz o 30 percent vyššia proti úrovni zo začiatku krízy v roku 2007 ... dospeli sme do bodu, kde sa dlh domácností stal záťažou na systéme - teda kedy nasleduje spomalenie svetovej ekonomiky, "dodal.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)