StoryEditor

Oblečenie čaká zdražovanie desaťročia. Okrem počasia za to môže aj Trumpovo rozhodnutie

12.10.2021, 00:00
Hodnota tohto huňatého vlákna nebola takto vysoko od júla 2011. Svoj podiel na tom má Trump aj horúčavy. Situácia sa môže premietnuť aj do cien oblečenia.

„V roku 2011 sme potrebovali modlitebné stretnutie,“ zaspomínal popri prezentovaní kvartálnych výsledkov spoločnosti Levi Strauss jej šéf Chip Bergh.

Ceny bavlny vtedy dosiahli historické maximum, keď prekročili dva doláre za libru. Pocítili to aj zákazníci.

„Keď sa to stalo naposledy, bavlnené tričko zdraželo asi o 1,50 až dva doláre,“ povedal Fox Business ekonóm Jack Kleinhenz.

Postupný nárast po viac ako desaťročí zaznamenáva vlákno aj dnes. Obchodovací deň v piatok uzavrelo na 1,11 dolára za libru (jedna libra je 0,453 kilogramu), v priebehu dvoch týždňov hodnota komodity narástla o viac ako 22 percent.

Business Insider

​Podľa Bergha sú dnes disciplinovanejší a vybavení lepšími dátami ako pred dekádou a pri nastavovaní cien už rátali s inflačnými tlakmi. „Dnes je to veľmi odlišná situácia,“ povedal.

Výkyvy na burze sa však premietnu aj do našich šatníkov, zhodli sa analytici.

Čo je za náhlym rastom

„Cena bavlny nás prekvapila, no dalo sa to čakať. Už začiatkom roka 2021 sme si uvedomovali, že na svetovom trhu s textíliami je chaos a situácia bola veľmi nejasná. Ani my sme sa neobišli bez toho, aby sa nás to nedotklo,“ priblížila situáciu...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 19:12