StoryEditor

Blockchain bude čoskoro prelomený

20.06.2018, 00:00
Milan Habrcetl, bezpečnostný expert spoločnosti Cisco v rozhovore pre HN tvrdí, že prelomený bude aj blockchain.

Niekoľko mesiacov bol svet doslova paralyzovaný ošiaľom z kryptomien. Evidujete v kyberpriestore útoky, ktorých cieľom je získať peniaze formou kryptomien?

Tak, ako poznáme krádež prihlasovacích údajov napríklad z internetbankingu, tak podobné prípady poznáme aj z oblasti kryptomien. Naša spoločnosť cieli na to, aby zariadenia, na ktorých naši klienti pracujú, mali správne riešenia zabezpečenia a aby minimalizovali riziká stratenia identity.

Celý koncept kryptomien si je vedomý toho, že bezpečnosť okolo neho je neoddeliteľnou súčasťou dnešného sveta. Naše analýzy a nálezy hovoria jednoznačne o trendoch, podľa ktorých je cieliť útoky na kryptomeny stále zaujímavé.

Sú virtuálne peniaze vôbec bezpečné?

Ak sa bavíme o samotnom blockchaine, je to systém, ktorý má široké využitie konceptu šifrovania či zdieľania nejakých údajov. Nechcem byť síce pesimista, stačí sa však pozrieť iba zopár rokov dozadu, keď sa objavili rôzne typy algoritomov a šifrovacích mechanizmov a ani vedci nedokázali predikovať, či niekedy tieto šifry budú prekonané.

Teraz môžeme vidieť, ako sa všetko zrýchlilo. Dnes máme šifrovanie s rôznou dĺžkou kľúčov a dokážeme spočítať, čo treba, aby sme zistili, v akom čase bude táto šifra prekonaná.


Takže raz bude prelomený i blockchain?

Dovolím si však povedať, že počas niekoľkých rokov, môže ísť i o desaťročia, určite nastane moment, keď niekto príde na to, ako zneužiť prípadné slabiny tejto technológie. Stopercentne bezpečné to určite nie je a otázkou je, ako budú v budúcnosti technológie napredovať. Je preto možné,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 08:10