Automobilka VolkswagenReuters
StoryEditor

Uzavreli automobiloví giganti tajné dohody? Brusel spustil rozsiahle vyšetrovanie

18.09.2018, 10:26
Autor:
ČTKČTK
Zo skupiny Volkswagen sa vyšetrovanie týka hlavných značiek Volkswagen, Audi a Porsche.

Európska komisia (EK) začala rozsiahle vyšetrovanie, ktoré má posúdiť, či automobilky BMW, Daimler a Volkswagen v rozpore s pravidlami Európskej únie neuzavreli tajné dohody, ktorých cieľom bolo nekonkurovať si pri vývoji a zavádzaní technológií pre čisté emisie v benzínových a naftových osobných autách.

Výsledkom takejto dohody mohlo byť, že spotrebiteľom bola odopretá možnosť kúpiť si menej znečisťujúce autá, hoci túto technológiu mali výrobcovia k dispozícii. Uviedla to komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Vo videu HNtelevízie sa dozviete, ako sa zo Slovenska stala automobilová veľmoc:

Škody sa vyšetrovanie netýka

​Začatie formálneho vyšetrovania ešte nepredurčuje výsledok. V tejto chvíli tiež EK nemá informácie o tom, že by sa firmy dohadovali na používaní nelegálnych zariadení, ktoré mali pomôcť pri podvádzaní pri emisných testoch.

Zo skupiny Volkswagen sa vyšetrovanie týka hlavných značiek Volkswagen, Audi a Porsche.

"Komisia vyšetruje, či sa BMW, Daimler a VW dohodli, že si nebudú navzájom konkurovať pri vývoji a zavádzaní dôležitých systémov pre zníženie škodlivých emisií benzínových a naftových osobných vozidiel. Cieľom týchto technológií je, aby osobné autá boli menej škodlivé pre životné prostredie," uviedla vo vyhlásení Vestagerová.

Zúčastnili sa na rokovaní?

EK už v súvislosti s podozrením vlani v októbri prehľadala kancelárie automobiliek BMW, Daimler, Volkswagen a Audi v Nemecku. Vyšetrovanie má zistiť, či sa automobilky zúčastnili na rokovaní, na ktorom hovorili o vývoji a zavádzaní technológií pre zníženie škodlivých výfukových emisií áut.

Zvlášť potom chce EK zistiť, či sa dohodli, že obmedzia vývoj a zavádzanie určitých systémov na kontrolu emisií v EÚ a či svojím správaním mohli porušiť pravidlá EÚ, ktoré zakazujú kartely a obmedzujúce obchodné praktiky, vrátane dohôd o obmedzení alebo kontrole technického vývoja.

Zákonom nie je určený termín, kedy by malo byť vyšetrovanie ukončené. Doba vyšetrovania bude závisieť od množstva faktorov, vrátane zložitosti prípadu, miere spolupráce firiem a uplatnenia ich práva na obhajobu, uviedla EK vo vyhlásení.

01 - Modified: 2023-06-03 17:47:58 - Feat.: - Title: Európska únia pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností 02 - Modified: 2023-06-03 13:11:19 - Feat.: - Title: Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pripravil deň otvorených dverí 03 - Modified: 2023-06-02 09:17:51 - Feat.: - Title: Šimečka ponúka budúcnosť Slovenska v Únii a NATO, na Ukrajine vidí príležitosti 04 - Modified: 2023-06-01 14:36:51 - Feat.: - Title: Európsky parlament požaduje koordinované riešenia EÚ voči antimikrobiálnej rezistencii 05 - Modified: 2023-06-01 12:51:11 - Feat.: - Title: Europoslanci schválili, aby Európska únia mohla zaslať viac munície pre Ukrajinu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. jún 2023 03:08